RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Turecka firma z sektora chemicznego uruchomi zakład produkcyjny w Stargardzie

Przedsiębiorstwo planuje wykorzystywać w produkcji bezemisyjne technologie (fot. Shutterstock/Fahroni, zdjęcie ilustracyjne)
Przedsiębiorstwo planuje wykorzystywać w produkcji bezemisyjne technologie (fot. Shutterstock/Fahroni, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Turecka firma Ege Kimya uruchomi w Stargardzie w Zachodniopomorskiem zakład produkujący sole niklu i kobaltu, stosowane w produkcji baterii do pojazdów elektrycznych (EV) – poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Banki chcą badać transakcje powyżej 100 euro. To ich wojna z terroryzmem

Pięć głównych banków Holandii będzie wspólnie badać wszystkie transakcje powyżej 100 euro dokonywane przez klientów – zakłada projekt ustawy,...

zobacz więcej

Planowany termin rozpoczęcia produkcji to pierwsza połowa 2024 roku. Wartość pierwszego etapu inwestycji szacowana jest na prawie 140 mln zł. 

  

– Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść Stargardu była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu – przekazał członek zarządu Ege Kimya Erez Navaro, cytowany w komunikacie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. 

  

Jak dodał, fabryka w Polsce „nie tylko pozwoli na zapewnienie kluczowych produktów do produkcji baterii do samochodów elektrycznych, ale również, dzięki właśnie lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii, pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie”. 

  

Firma Ege Kimya ma dostarczać siarczan niklu i kobaltu do odbiorców zlokalizowanych w Polsce, a także innych krajach UE. Inwestycja w Stargardzie będzie pierwszym zakładem produkcyjnym firmy zlokalizowanym poza Turcją. 

„Niemcy wściekłe”. Nieoficjalne informacje z Brukseli ws. polsko-francuskiej koalicji

Polska z udziałem m.in. Francji zbudowała koalicję kilkunastu krajów w sprawie wprowadzenia w Unii Europejskiej limitu na ceny gazu. Postulat jest...

zobacz więcej

Inwestor nabył 11-hektarową działkę w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie. Jedna trzecia powierzchni terenu ma być wykorzystana w obecnej fazie projektu. Reszta działki została zarezerwowana do poszerzania gamy produktowej oraz rozbudowy mocy produkcyjnych fabryki w kolejnych latach. 

  

Jak przekazano w komunikacje, przedsiębiorstwo planuje wykorzystywać w produkcji bezemisyjne technologie, będące wynikiem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych. Energia wykorzystywana w zakładzie ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. 

  

„Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki. W Polsce szybko powiększa się liczba firm rozwijających produkcję w tym właśnie sektorze. Już teraz w naszym kraju ulokowana jest produkcja 30 proc. wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów elektrycznych” – przekazał w komunikacie prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda. 


Turecka firma jest dostawcą chemikaliów do ponad 10 sektorów przemysłu, takich jak produkcja farb, detergentów, opon, katalizatorów czy budownictwo. Firma posiada 65-letnie doświadczenie w produkcji chemicznej oraz działalności badawczo-rozwojowej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej