RAPORT

Pogarda

Skarby Stanisława Augusta – seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich NBP

Kolekcjonerskie monety z podobizną Augusta II Mocnego (fot. NBP)
Kolekcjonerskie monety z podobizną Augusta II Mocnego (fot. NBP)

Najnowsze

Popularne

Wyjątkowa seria monet kolekcjonerskich NBP o nominałach 500 zł i 50 zł – „Skarby Stanisława Augusta” – odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nowa srebrna moneta kolekcjonerska NBP – XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny

We wrześniu po raz pierwszy w Polsce odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny. To ważne święto dla znawców historii pieniądza. Z kolei...

zobacz więcej

Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich zasługi dla historii Polski. Nie inaczej jest w przypadku serii kolekcjonerskiej „Skarby Stanisława Augusta”, która odwzorowuje słynną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Tak jak wtedy medale, tak dziś monety są bite w złocie i w srebrze. 

  

„Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski są wiernymi replikami medali, zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów. Dotyczy to portretów królewskich prezentowanych na rewersach monet. Odwrotne strony medali z życiorysami królów, umieszczone na awersach monet, zostały pomniejszone, ponieważ towarzyszy im otok z nazwą państwa, godłem Rzeczypospolitej, nominałem oraz rokiem emisji” – wyjaśnia Tomasz Bylicki, starszy kustosz Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. 

  

Seria monet kolekcjonerskich NBP „Skarby Stanisława Augusta” obejmuje 24 wizerunki monarchów – 23 z oryginalnej serii królewskiej oraz portret Stanisława Augusta, odtworzony według medali z epoki. Do tej pory NBP uhonorował już w ten sposób 20 władców Polski – od Bolesława Chrobrego do Jana III Sobieskiego. 1 grudnia 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu 21. monetę z tej serii z wizerunkiem Augusta II Mocnego – złotą o nominale 500 zł oraz srebrną o nominale 50 zł. 

  

August II Mocny 

  

Postać króla Augusta II Mocnego przybliżyła w folderze emisyjnym monety kolekcjonerskiej z jego wizerunkiem Marta Męclewska, była kustosz Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie: 

  

„Dwudziesta pierwsza moneta serii przedstawia Augusta II zwanego Mocnym, z dynastii Wettinów, od 1694 r. elektora saskiego (jako Fryderyk August I), w Polsce obranego na króla 27 czerwca i koronowanego 15 września 1697 r. Jako elektor przystąpił w 1700 r. do wojny północnej i w wyniku klęsk w 1706 r. zrzekł się korony na rzecz Stanisława Leszczyńskiego, popieranego przez Szwedów. Po klęsce Karola XII pod Połtawą w 1709 r. powrócił na tron Polski przy poparciu Rosji. 

Srebrna moneta kolekcjonerska NBP z okazji 100-lecia Portu Gdynia

We wrześniu mija 100 lat portu w Gdyni. Ta ważna rocznica została upamiętniona przez Narodowy Bank Polski na wyjątkowej monecie kolekcjonerskiej,...

zobacz więcej

Król pozostawił po sobie m.in. Pałac Saski w Warszawie, będący częścią założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską. Ustanowił Order Orła Białego, do dzisiaj najwyższe polskie odznaczenie. Zmarł w Warszawie w 1733 r. Został pochowany na Wawelu, wnętrzności umieszczono w kościele kapucynów w Warszawie, zaś serce złożono w kościele katolickim w Dreźnie”.

  

Projekt monety kolekcjonerskiej 

  

Na rewersie monety widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu Marcella Bacciarellego) w lewym profilu, w peruce z harcapem, w halsbandzie z małym żabotem spiętym agrafą, w kirysie, we fraku z szamerowanymi wyłogami, z gwiazdą i wstęgą Orderu Orła Białego oraz Orderem Złotego Runa na wstędze.

(fot. NBP)
(fot. NBP)

Na awersie monety czytamy tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Wybrany Roku Pańskiego 1697 dnia 27 czerwca, koronowany dnia 15 września. Kamieniec Podolski zdobyty przez Turków odzyskał pokojem karłowickim, wygnany z królestwa przez Karola XII szwedzkiego, powrócił do kraju Roku Pańskiego 1709. Umarł w Warszawie Roku Pańskiego 1733, mając lat 63, w 36 roku panowania, dnia 1 lutego. 

(fot. NBP)
(fot. NBP)

NBP upamiętnia największych polskich ekonomistów na monetach kolekcjonerskich

Serią srebrnych monet kolekcjonerskich „Wielcy polscy ekonomiści” NBP przypomina sylwetki wielkich Polaków, których dorobek tworzy historię...

zobacz więcej

Zakup monety − stacjonarnie lub online


Monety kolekcjonerskie może nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także oryginalny pomysł na prezent. Zakupu można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl oraz w 16 Oddziałach Okręgowych NBP zlokalizowanych w każdym mieście wojewódzkim. Informacje o zaplanowanych na kolejny rok emisjach monet i banknotów kolekcjonerskich dostępne są na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2023 r. 

  

Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP 

  

Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski. 

  

Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego. 

  

Banknoty kolekcjonerskie w związku z ich szczególnym charakterem różnią się od banknotów powszechnego obiegu m.in. bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, specyfikacją techniczną – dotyczącą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszowaniem, kolorystyką, wymiarami czy zastosowanymi technikami druku. 

 

Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką 

  

1 grudnia 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu 21. monetę z serii „Skarby Stanisława Augusta”– złotą o nominale 500 zł oraz srebrną o nominale 50 zł – „August II Mocny”. 

NBP przypomina historię powstania i znaczenie Znaku Rodła

W listopadzie mija 90 lat od powstania Rodła – znaku tożsamości narodowej, który miał podkreślać odrębność narodową Polaków w państwie niemieckim....

zobacz więcej

Moneta złota: 

• nominał: 500 zł 

• metal: Au 999,9/1000 

• stempel: zwykły 

• średnica: 45 mm 

• masa: 62,2 g 

• napis na obrzeżu: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * AUGUST II MOCNY * 

• nakład: do 600 szt. 

• Projektant rewersu: Anna Wątróbska-Wdowiarska 

• Projektant awersu oraz napisów na rewersie – Robert Kotowicz 

• Emitent: NBP 

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A. 

  

Moneta srebrna: 

• nominał: 50 zł 

• metal: Ag 999/1000 

• stempel: zwykły 

• średnica: 45 mm 

• masa: 62,2 g 

• napis na obrzeżu: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * AUGUST II MOCNY * 

• nakład: do 6 000 szt. 

• Projektant rewersu: Anna Wątróbska-Wdowiarska 

• Projektant awersu oraz napisów na rewersie – Robert Kotowicz 

• Emitent: NBP 

  

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A. 

 

Artykuł sponsorowany. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej