RAPORT

Prorosyjska era Tuska

'Ndrangheta w Mediolanie. Policja zatrzymała blisko 50 osób

Włoska policja aresztowała 49 osób powiązanych z 'ndranghetą (fot. Shutterstock/ChiccoDodiFC)
Włoska policja aresztowała 49 osób powiązanych z 'ndranghetą (fot. Shutterstock/ChiccoDodiFC)

Najnowsze

Popularne

Włoska policja we współpracy z Antymafijną Dyrekcją Śledczą (DIA) z Mediolanu zatrzymała 49 osób m.in. za handel narkotykami, wymuszenia, groźby, spowodowanie pożaru, a także za nielegalne posiadanie broni. Zatrzymani byli związani z kalabryjską mafią ‘ndrangheta.

‘Ndrangheta przed sądem. Gigantyczny proces – setki oskarżonych, prawie tysiąc świadków [WIDEO]

W mieście Lamezia Terme na południu Włoch rozpoczął się proces przeciwko kalabryjskiej mafii ‘ndrangheta. Sprawa dotyczy gangów z gminy Vibo...

zobacz więcej

– Przeprowadzona dzisiaj operacja świadczy o tym, że działalność mafijna ‘ndranghety na północy Włoch osiągnęła od pewnego czasu cechy absolutnie podobne do tych, które charakteryzują działania na terytoriach, na których zjawisko (mafijne) jest endemiczne – ocenił prefekt Francesco Messina, dyrektor policji kryminalnej.

 

Podczas dochodzenia mediolańskich śledczych ujawniono strukturę terytorialną kalabryjskiej mafii, tzw. „Locale di Rho”. Gang ten był obiektem śledztwa już w 2010 roku.

 

– W Mediolanie policja i sądownictwo nadal zmagają się z zagrożeniami mafijnymi, doskonale zdając sobie sprawę, że walka z militarnym skrzydłem ‘ndranghety będzie musiała potrwać jeszcze długo – powiedział Messina, dodając, że walce z działalnością mafii „musi towarzyszyć systematyczny atak na gromadzenie nielegalnego majątku, który stanowi jej siłę napędową”.Aresztowano zbiegłego mafiosa. To szef 'ndranghety

W katalońskim mieście Castelldefels w Hiszpanii policja zatrzymała szefa kalabryjskiej mafii 'ndrangheta. Barcelońscy funkcjonariusze zatrzymali we...

zobacz więcej

Jak działa ‘ndrangheta?

 

Pochodząca z Kalabrii ‘ndrangheta rozprzestrzeniła się na różne obszary Włoch, działa także poza granicami kraju. Jej struktura jest bardziej horyzontalna niż wertykalna. – Ma ogromny poziom tajemniczości, bo wielu mafiosów nie wie, kto nad nimi stoi, kto jest zarządcą. Są zamknięci we własnej bańce – mówił wcześniej w rozmowie z portalem tvp.info Giuseppe Adamo, włoski politolog i autor pracy nt. międzynarodowej współpracy w celu zwalczania mafii we Włoszech.

 

Mafia kalabryjska nawiązuje relacje z grupami paramilitarnymi z Ameryki Południowej i z kartelami kolumbijskimi, by do południowych Włoch sprowadzać kokainę.

 


‘Ndrangheta w ostatnich latach była uważana za najniebezpieczniejszą włoską mafię, biorąc pod uwagę jej złożoność i okrutność. – ‘Ndrangheta jest najsilniejsza, ponieważ posiada elementy ezoteryczne, ale też z tego względu, że Kalabria jest szczególnym regionem, bo jest całkowicie górzysta. Znajdują się tam miejscowości i obszary, do których nie można dotrzeć z powodu zniszczonych dróg – wyjaśniał Adamo.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej