RAPORT

Pogarda

Departament Stanu USA: Odpowiedzialność za „obozy filtracyjne” sięga szczytu rosyjskich władz

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Trudno sobie wyobrazić, by odpowiedzialność za tzw. obozy filtracyjne nie miała sięgać samego szczytu rosyjskiego łańcucha dowodzenia – powiedziała przedstawicielka Departamentu Stanu USA Van Schaack, ambasador tego kraju ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności będzie trudne, ale podobnie było w przypadku Slobodana Miloszevicia, a w jego przypadku się to udało – dodała.

Uciekający z Chersonia kolaboranci zostawili dokumenty z dowodami swej zdrady

Uciekający z Chersonia ukraińscy policjanci, którzy przeszli na stronę wroga, zostawili po sobie dokładne listy wszystkich współpracowników Rosjan....

zobacz więcej

„Tak jak na końcu II wojny światowej alianci połączyli siły, by w Norymberdze wprowadzić nową epokę odpowiedzialności za niewyobrażalne zbrodnie, tak teraz na nas spada obowiązek, by zapewnić, że ci, którzy popełniają zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa na Ukrainie, zostaną rozliczeni” – powiedziała Van Schack podczas telefonicznej konferencji prasowej. 


Osądzenie rosyjskich zbrodniarzy będzie trudne

 

Ambasador odpowiedzialna za kwestie ścigania zbrodni wojennych przyznała, że postawienie wielu rosyjskich zbrodniarzy będzie trudne bez transformacji politycznej w Rosji, wskazała jednak m.in. na możliwość wystawiania listów gończych i aktów oskarżenia in absentia przez krajowe i międzynarodowe sądy i organy, które mogą umożliwić ściganie zbrodniarzy, kiedy wyjadą poza Rosję. Wskazała przy tym na skazywanie przez europejskie sądy odpowiedzialnych za zbrodnie w Syrii. 

 

„Osoby takie jak Slobodan Miloszević czy Augusto Pinochet nigdy nie przypuszczały, że staną kiedyś na sali sądowej, i to zajęło trochę czasu, ale do tego doszło” – dodała. 

Zaporoska Elektrownia Atomowa pod ostrzałem. Słychać było silne eksplozje

Na terenie i w pobliżu kontrolowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy doszło w sobotę wieczorem i w...

zobacz więcej

Van Schaack zasugerowała też, że odpowiedzialność za przynajmniej niektóre zbrodnie spada na samego prezydenta Rosji Władimira Putina. 

 

„Prokuratorzy będą podążać za dowodami, ale kiedy widzimy tak systemowe działania, w tym stworzenie szerokiej sieci filtracji, bardzo trudno sobie wyobrazić, by odpowiedzialność za nie nie sięgała samego szczytu łańcucha dowodzenia” – oceniła amerykańska ambasador. 

 

Van Schaack stwierdziła że choć trudno jest oszacować, ile osób zostało poddanych filtracji, to dzięki niezależnym badaniom wiadomo, że tysiące osób, które nie przeszły pomyślnie procesu, zostało zatrzymanych w niehumanitarnych warunkach lub poddanych zbiorowym egzekucjom, a tysiące innych wywieziono w odległe regiony Rosji. 

Prezydent Litwy: NATO musi wzmocnić obronę powietrzną na wschodniej flance

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w Radiu Wolna Europa, że po wybuchu rakiety na polskim terytorium NATO musi wzmocnić obronę powietrzną...

zobacz więcej

Van Schaack stwierdziła, że choć USA mają ograniczoną jurysdykcję w sprawie Ukrainy – mogą sądzić tylko zbrodnie, które mają jakiś związek ze Stanami Zjednoczonymi i obywatelami amerykańskimi – to inaczej jest w przypadku niektórych państw europejskich oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego. Dodała, że toczą się też rozmowy na temat powołania specjalnego trybunału ds. Ukrainy na bazie umowy między ONZ i Ukrainą, który uzyskałby poparcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nie przesądziła jednak, czy dojdzie do utworzenia takiego ciała i czy USA je poprą. 

 

Przedstawicielka Departamentu Stanu nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy uważa rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną na Ukrainie za zbrodnie wojenne, lecz zaznaczyła, że nie są one kierowane przeciwko celom wojskowym. 

 

Ataki dalekie od wojskowych celów


„Każdy osobny atak musi być oceniany według tego, czy w pobliżu znajdowały się jakieś wojskowe obiekty albo czy to były czysto cywilne cele. (...) Ale ważny jest konsekwentny trend (dokonywania) ataków na cywilne cele. I jeśli spojrzymy na mapę, gdzie do nich dochodzi, są one bardzo daleko od wojskowych celów” – powiedziała, sugerując, że jedynym celem rosyjskiego bombardowania jest pozbawienie ukraińskich cywilów prądu, ciepła i wody. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej