RAPORT

Pogarda

Prześladowanie chrześcijan. Najgorzej jest w Afryce

Najczęściej do prześladowania chrześcijan dochodzi w Afryce (fot. Billy Mutai/SOPA Images/LightRocket/Getty, zdjęcie ilustracyjne)
Najczęściej do prześladowania chrześcijan dochodzi w Afryce (fot. Billy Mutai/SOPA Images/LightRocket/Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

W 75 proc. badanych państw świata w ostatnich latach nasiliło się nękanie lub prześladowanie chrześcijan; w Afryce ich sytuacja pogorszyła się we wszystkich analizowanych krajach – to niektóre ustalenia raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Są prześladowani w co trzecim kraju na świecie. Ukazał się raport nt. chrześcijan

O gwałtownym wzroście prześladowań i dyskryminacji chrześcijan na całym świecie donosi Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie Open Doors (otwarte...

zobacz więcej

Jak wynika ze sprawozdania, prześladowania chrześcijan na całym świecie nasilają się głównie za sprawą dżihadystów i nacjonalistów.


Raport: Rośnie skala prześladowań chrześcijan


Najnowszy raport „Prześladowani i zapomniani?”, obejmujący lata 2020–2022, informujący o rosnącej skali prześladowań chrześcijan na świecie, zaprezentowano w poniedziałek wieczorem na Jasnej Górze. 


Tego dnia wieża jasnogórska w ramach solidarności z prześladowanymi i dyskryminowanymi została podświetlona na czerwono. W ten sposób sanktuarium dołączyło do ogólnoświatowej kampanii „Red Week”.


– Podświetlenie wieży ma przypominać o tym, że chrześcijanie są najbardziej na świecie prześladowaną grupą religijną – powiedział podczas konferencji prasowej ks. Paweł Antosiak z polskiej sekcji PKWP, odpowiedzialny za przygotowanie polskiej wersji dokumentu. 


– Raport (...) pokazuje bardzo smutną tendencję. W 2020 r. mówiliśmy o prześladowaniach czy dyskryminacji w 145 krajach. Dziś mówimy już niestety o 153 krajach – dodał.

Biskup w areszcie domowym. Skierował przesłanie do młodzieży przed ŚDM w Lizbonie

Biskup nikaraguańskiej diecezji Matagalpa przebywa wciąż w areszcie domowym, pozostając pod kontrolą reżimowej policji. Mimo tego bp Rolando...

zobacz więcej

Sprawozdanie przedstawia świadectwa z pierwszej ręki, zestawienia różnych wydarzeń czy analizy dotyczące poszczególnych krajów, pokazujące, w jakim stopniu chrześcijanie są celem ataków na całym świecie. Sprawozdanie to stanowi uzupełnienie raportu Wolność Religijna na Świecie.


Najgorzej jest w Afryce


Według dokumentu w 75 proc. badanych krajów nasiliły się nękania lub prześladowania chrześcijan; w Afryce ich sytuacja pogorszyła się we wszystkich analizowanych państwach, co związane jest głównie z działalnością organizacji paramilitarnych, w tym dżihadystów. Według autorów raportu szczególnie trudna sytuacja chrześcijan jest w m.in. w Nigerii, gdzie w ostatnim roku zabito ponad 7 tys. osób wyznających tę wiarę, a ponad 2 mln zostało zmuszonych do opuszczenia domów.


Na Bliskim Wschodzie pogłębiający się kryzys migracyjny zagraża przetrwaniu trzech najstarszych i najważniejszych społeczności chrześcijańskich – w Iraku, Syrii i Palestynie. W Syrii liczba chrześcijan spadła z 10 proc. populacji do mniej niż 2 proc. – z 1,5 miliona tuż przed rozpoczęciem wojny do około 300 tys. dzisiaj. W Iraku tempo exodusu jest nieco wolniejsze – społeczność, która przed inwazją Daesh (ISIS) w 2014 r. liczyła około 300 tys. wiernych, zmniejszyła się do wiosny 2022 r. o połowę.


W Azji, zwłaszcza z Birmie, Chinach i Wietnamie, głównym zagrożeniem dla chrześcijan są państwowe autorytaryzmy – wynika z ustaleń raportu. Najgorsza pod tym względem jest sytuacja w Korei Północnej, gdzie wierzenia i praktyki religijne są rutynowo i systematycznie represjonowane.

Atak na kościół w Kamerunie. Uprowadzono osoby duchowne i świeckie

Grupa uzbrojonych mężczyzn podpaliła w piątek kościół katolicki Matki Bożej w mieście Mamfé w regionie Nchang w południowo-zachodniej części...

zobacz więcej

W Indiach od stycznia 2021 r. do początku czerwca 2022 r. zanotowano 710 przypadków przemocy wymierzonej w chrześcijan, która była napędzana częściowo przez ekstremizm polityczny. Raport „Prześladowani i zapomniani?” opisuje również, że w krajach tak różnych jak Egipt i Pakistan chrześcijańskie dziewczęta są regularnie porywane i gwałcone.


Jak mówił ks. Antosiak, autorzy raportu chcą pokazać i przypomnieć, że na świecie są ludzie, którzy cierpią za wiarę w Chrystusa, nieraz oddają za nią życie.


– Chcemy przypomnieć historię tych ludzi, pokazać, że oni są ważni, a świat często o nich milczy" – dodał duchowny, który zaapelował o wspieranie prześladowanych chrześcijan, także w modlitwie.


Tomasz Zawal z Biura PKWP w Poznaniu przypomniał podczas konferencji prasowej m.in. historię z 5 czerwca br., kiedy w kościele św. Franciszka Ksawerego w Owo w Nigerii zaatakowano wiernych, zabijając dziesiątki osób, a także masakrę chrześcijan w regionie Tigraj w Etiopii, gdzie w 2020 r. na wiernych przygotowujących się do procesji spadł grad kul, a później zaatakowano ich maczetami, zabijając setki osób.


Kampania „Red Week”: Jasna Góra, rzymskie Koloseum i figura Chrystusa w Rio


Dane zgromadzone w raporcie pochodzą m.in. z lokalnych i misyjnych struktur Kościoła. Cały raport ma niemal 200 stron, a streszczenie w wersji polskiej – 12. Można je znaleźć na stronie internetowej PKWP.


Jasna Góra będzie w Polsce sercem kampanii „Red Week”, która w wymiarze światowym potrwa do 23 listopada. Na całym świecie czerwony kolor oświetli setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych. Wśród najbardziej znanych lokalizacji, jakie w ostatnich latach dołączyły do inicjatywy, są Koloseum w Rzymie i figura Chrystusa w Rio de Janeiro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej