RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sąd uchylił decyzję ws. Gazpromu. UOKiK zapowiada apelację

Budowa Nord Stream 2 (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Budowa Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

UOKiK złoży apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uchylił decyzję ws. nałożenia kar na Gazprom i 5 spółek odpowiedzialnych za budowę Nord Stream 2 – poinformował w poniedziałek Urząd.

Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to „partia rosyjska”

Debata w Bundestagu była poświęcona w środę w przeważającej mierze kwestiom energetycznym, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez...

zobacz więcej

Jak przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postępowanie w sprawie nałożenia kary na Gazprom i pięć spółek (Engie Energy, Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall) za utworzenie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody prezesa UOKiK zostało wszczęte w maju 2018 r.


Dodał, że dwa lata później nałożone zostały kary finansowe w wysokości ponad 29 mld zł na Gazprom i ponad 234 mln zł na pozostałe podmioty uczestniczące w przedsięwzięciu. Przedsiębiorcy odwołali się od tego rozstrzygnięcia. 21 listopada 2022 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił wydaną decyzję – poinformował UOKiK.


– Z zaskoczeniem przyjmujemy wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sąd uznał, iż bez względu na zebrany materiał dowodowy oraz przedstawione skutki dla konkurencji zasadnicza jest ocena, czy doszło do formalnego utworzenia joint venture. W przedstawionej ustnie opinii Sądu podmioty biorące udział w utworzeniu Nord Stream 2 nie utworzyły nowego, wspólnego przedsiębiorcy i poza kompetencją Urzędu pozostaje ocena skutków wyrządzonych gospodarce, jak i to czy próbowali oni omijać prawo – powiedział cytowany w komunikacie UOKiK prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej