RAPORT

Pogarda

Niemcy załamani: Strefa euro się rozpadnie

Najnowsze

Popularne

Politycy PO oraz Polski 2050 chcą, by porzucić złotówkę i wejść do strefy euro. Tymczasem „Die Welt” ocenia, że unijna waluta upadnie. „Inwestorzy powinni wyciągnąć wnioski na wczesnym etapie" – podkreślił Thomas Mayer, założyciel i dyrektor Instytutu Badawczego Flossbach von Storch.

Nowy sondaż. Eksplozja przy granicy wpłynie na relacje polsko-ukraińskie?

W wyniku wybuchu w Przewodowie zginęły dwie osoby. W najnowszym sondażu zapytano, czy będzie to mieć wpływ na stosunki polsko-ukraińskie. Siedmiu...

zobacz więcej

Prognozy Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), a także największych banków komercyjnych są dla strefy euro bardzo ponure. W II kwartale odnotowano wzrost PKB o 0,8 proc., ale w III tylko o 0,2 proc. Trzy kraje strefy euro - Belgia, Łotwa i Austria już notują spadek. 

 


 „Die Welt” pisze więc, że od ponad dekady Francja, jak i inni politycy z krajów Europy Łacińskiej, powoli ale coraz odważniej łamali porozumienie ws. ustanowienia euro jako silnej waluty i zastępowali je „modelem miękkim”.

 

„Nigdy w historii tak skonstruowana unia walutowa suwerennych państw nie przetrwała, a pytanie nie brzmi, czy, ale kiedy i jak się ta obecna rozpadnie” – czytamy.

 


Niemiecki dziennik ocenia, że gdy w czasie obecnego kryzysu przedstawiciele państw należących do strefy euro zaczęli wreszcie poważnie rozmawiać, przypominają „dzieci bawiące się w ciuciubabkę, czy próbujące z zawiązanymi oczami przypiąć osłowi ogon”.

Miedwiediew pisze, że Kijów jest „rosyjskim miastem”. Grozi jego „zwrotem”

Były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew napisał na Telegramie, że Kijów jest „rosyjskim miastem”. Bliski sojusznik Władimira Putina...

zobacz więcej

„Bliższa jest mi logika działania inwestora finansowego. Obejmuje to zabezpieczenie się przed kolejnym kryzysem euro i (uwaga: niepoprawne politycznie!) ewentualne czerpanie z niego korzyści. Lepiej więc inwestować w złoto i dolary niż w euro” – przekonuje Thomas Mayer.Sprawę kłopotów strefy euro skomentowali goście „Jedziemy” w TVP Info. Marian Kowalski ocenił, że euro to kryptowaluta, bo nie należy do żadnego konkretnego państwa, ale do organizacji, która kiedyś chciałaby państwem zostać. 


Przypomniano też, że wprowadzeniu euro sprzeciwiają się politycy PiS. Zmianę waluty wspiera z kolei opozycja. – Po tym, jak odsuniemy populistów od władzy, zaoferujemy obywatelom dołączenie do wspólnej waluty – mówił Grzegorz Schetyna (PO).


Donald Tusk dodał, że przystąpienie do strefy euro jest jednym z głównych celów PO. Szymon Hołownia z Polski 2050 mówił z kolei, że wybory w 2023 r, będą dotyczyć tego, czy Polska przyjmie euro czy rosyjskiego rubla. Więcej w materiale WIDEO na górze artykułu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej