RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Miód na serce. Odkrycie naukowców z Toronto

Najwięcej korzyści dla zdrowia miało spożywanie surowego miodu (fot. Shutterstock/Billion Photos)
Najwięcej korzyści dla zdrowia miało spożywanie surowego miodu (fot. Shutterstock/Billion Photos)

Najnowsze

Popularne

Spożywanie miodu poprawia kluczowe markery zdrowia kardiometabolicznego, takie jak poziom cukru czy cholesterolu – informują naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Wyniki ich badań opublikowane zostały w piśmie „Nutrition Reviews”.

W Anglii żyje stado owiec z różowym futrem [WIDEO]

Hodowla owiec, którą w angielskim Barnsley prowadzi Richard Nicholson, stała się w ostatnim czasie sensacją w internecie. A to dlatego, że należące...

zobacz więcej

„Choć miód to w blisko 80 proc. cukier, jest on kompozycją powszechnych i rzadkich cukrów, a także białek, kwasów organicznych i innych składników bioaktywnych, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie” – mówi prowadzący badania Tauseef Khan. 


Kanadyjczycy wzięli pod lupę 18 badań kontrolowanych, w których uczestniczyło 1100 osób odżywiających się w zdrowy sposób (cukier dodany stanowił 10 proc. ich dziennego spożycia kalorii). Średnie dzienne spożycie miodu wynosiło 40 gramów (około dwóch łyżeczek), a średni okres trwania badań wynosił osiem tygodni. 


Który miód jest najlepszy? 


Miód miał związek z niższym poziomem glukozy we krwi, obniżeniem poziomu cholesterolu, w tym „złego” LDL, triglicerydów i markerów stłuszczenia wątroby. Jednocześnie przyczyniał się do wzrostu poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. 


Naukowcy zaobserwowali, że najwięcej korzyści dla zdrowia miało spożywanie surowego miodu i miodu jednokwiatowego (np. akacjowego czy koniczynowego). 


„Miód przetworzony traci bardzo wiele swoich właściwości podczas pasteryzacji. Dodawanie surowego miodu do ciepłych napojów najprawdopodobniej nie spowoduje utraty wszystkich korzyści. Warto jednak pamiętać, że możemy spożywać go na przykład na kanapce, z jogurtem czy jako dressing sałatkowy” – komentuje Khan. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej