RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Chińczycy będą produkować benzynę z... dwutlenku węgla

Urządzenie wytwarza przyjazną środowisku benzynę z liczbą oktanów większą niż 90 (fot. Pexels)
Urządzenie wytwarza przyjazną środowisku benzynę z liczbą oktanów większą niż 90 (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Chiny zaprezentowały pilotażową produkcję tysiąca ton benzyny rocznie z dwutlenku węgla. Jest ona możliwa dzięki zastosowaniu wodoru – wskazuje TVP Nauka. – Rozwiązanie stanowi nowy etap pozbywania się szkodliwego CO2. Jest także strategią umożliwiającą realizację celu neutralności klimatycznej – tłumaczy prof. Sun Jian.

Sztuczna inteligencja w walce z podwójną jakością produktów

Ten sam produkt kupiony w Niemczech, Szwecji czy Polsce, mimo że zgodnie z prawem unijnym powinien być takiej samej jakości, nierzadko ma odmienne...

zobacz więcej

Możliwe, że pierwsze na świecie wytworzenie benzyny z dwutlenku węgla miało miejsce w Parku Przemysłowym Zoucheng w prowincji Shandong na wschodnim wybrzeżu Chin. Projekt był prowadzony wspólnie przez kilka instytucji, w tym Chińską Akademię Nauk.


Zdaniem badaczy technologia jest nie tylko sposobem na wykorzystanie zasobów dwutlenku węgla, ale również może ułatwić transport i magazynowanie paliw odnawialnych.


Zamiana CO2 w benzynę stanowi wyzwanie. Jednak technologia, która umożliwi ukierunkowane wytwarzanie wartościowych paliw kopalnych o dużej zawartości energii może przetrzeć szlak na drodze do energii czystej i o niskiej zawartości węgla.


Technologia chińska została opracowana już w 2017 roku i opisana w pracy opublikowanej w „Nature Communications” – przypomina TVP Nauka.


Urządzenie zaprezentowane w Parku Przemysłowym Zoucheng przeszło 72-godzinną ocenę dokonaną przez Chińską Federację Przemysłu Naftowego i Chemicznego. Urządzenie jest w stanie zarówno dokonywać konwersji dwutlenku węgla, jak i cząsteczki wodoru. Wytwarza przyjazną środowisku benzynę z liczbą oktanów większą niż 90. Spełnia to standardy przyjęte w Chinach.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFOAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej