RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Elektryki częściej ze szkodą całkowitą. Czy polisy będą droższe?

W Polsce szybko przybywa aut elektrycznych (fot. Shutterstock/Scharfsinn)
W Polsce szybko przybywa aut elektrycznych (fot. Shutterstock/Scharfsinn)

Specyfika budowy samochodów elektrycznych może wpływać na koszty likwidacji szkód; na przykład częściej niż w przypadku samochodów tradycyjnych może dochodzić do tzw. szkody całkowitej – mówi ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń Łukasz Kulisiewicz.

Gigant motoryzacyjny z Chin partnerem pierwszej marki polskiego samochodu elektrycznego

Największa chińska grupa motoryzacyjna Geely Holding została partnerem technologicznym pierwszej marki polskiego samochodu elektrycznego Izera. W...

zobacz więcej

Według licznika elektromobilności Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w końcu września tego roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 57 256 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku ich liczba zwiększyła się o 18 995 sztuk.


Dynamiczny wzrost liczby pojazdów elektrycznych zauważają także polskie firmy ubezpieczeniowe. Zdaniem eksperta w Polskiej Izbie Ubezpieczeń Łukasza Kulisiewicza w ciągu najbliższych 12 miesięcy ubezpieczyciele zlikwidują około 7-8 tys. szkód z OC i AC tego typu pojazdów.


Wpływ budowy auta na koszty likwidacji szkód


– W skali rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, na którym w 2021 r. zlikwidowaliśmy około 1,9 mln szkód z OC i AC rocznie, te dotyczące „elektryków” mają niewielkie znaczenie i zakłady ubezpieczeń nie sygnalizują problemów z likwidacją szkód – powiedział. Jednocześnie zwrócił uwagę, że specyfika budowy tego typu pojazdów może wpływać na koszty likwidacji szkód.


– Na przykład częściej niż w przypadku samochodów tradycyjnych może dochodzić do tzw. szkody całkowitej. Orzeka się ją wówczas, gdy ze względu na wysokie koszty naprawy jest ona nieopłacalna ekonomicznie. Tymczasem w przypadku uszkodzenia samochodu elektrycznego np. wymiana baterii i specyficznego osprzętu pociąga za sobą znaczne wydatki – zaznacza Kulisiewicz.

Analityk z Polskiej Izby Ubezpieczeń Monika Chłopik zwraca jednak uwagę, że ze względu na wciąż niewielką liczbę samochodów elektrycznych dziś nie ma w zasadzie różnicy w kalkulacji składek dla aut elektrycznych i z napędem tradycyjnym.

PKN Orlen otworzył ultraszybką stację ładowania aut elektrycznych

PKN Orlen uruchomił pierwszą w swojej sieci ultraszybką stację ładowania o mocy 175 kW. Urządzenie pozwala naładować samochód od 10 do 80 proc....

zobacz więcej

Dodała, że „w miarę zwiększania się liczby samochodów z napędem elektrycznym na naszych drogach, z pewnością będą pojawiały się specyficzne dla tych pojazdów parametry służące do kalkulacji składek”.  


Niepokojące dane szwajcarskiego ubezpieczyciela


W październiku Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS zamieściło na swojej stronie informację, że szwajcarski oddział ubezpieczyciela AXA powołując się na swoje dane poinformował, że pojazdy elektryczne ulegają wypadkom o 50 proc. częściej niż samochody z napędem konwencjonalnym.Najbardziej prawdopodobnym powodem ma być większe przyspieszenie w szczególności mocniejszych samochodów elektrycznych. Dane te nie zostały jednak opublikowane, a niemiecki oddział AXA przekazał w osobnym komunikacie prasowym, że jego dane z rynku niemieckiego nie prowadzą do tego samego wniosku.Rzecznik Prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński pytany o wypadkowość aut elektrycznych zaznaczył, że takie analizy nie były jeszcze w ITS prowadzone oraz że służby odpowiedzialne za ruch drogowy nie mają takich statystyk. Dodał, że pojazdy elektryczne w kwestii bezpieczeństwa podlegają tym samym wymaganiom i normom co pojazdy z konwencjonalnym napędem. Niemniej ich konstrukcja, czyli m.in. duża i ciężka bateria – auta elektryczne są o ok. 30 proc. cięższe niż konwencjonalne – sprawiają, że w konfrontacji z lżejszym pojazdem spalinowym to one mogą mniej ucierpieć podczas kolizji.


Rzecznik podkreślił, że okres jesienno-zimowy wymaga od kierujących pojazdami wzmożonej ostrożności, „dlatego bez względu na rodzaj napędu pojazdu warto zachować zwiększoną uwagę i koncentrację, łagodniej obchodzić się z pedałem gazu oraz zwiększyć dystans przed poprzedzającymi pojazdami”.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej