RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polak wygrał XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego

Laureaci XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. (Fot. https://konkurspaderewskiego.pl)
Laureaci XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. (Fot. https://konkurspaderewskiego.pl)

Najnowsze

Popularne

Mateusz Krzyżowski został zwycięzcą XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy – ogłosiło jury. Drugie miejsce zajął Hiszpan Pedro Lopez Salas, a trzecie Ukrainiec Danylo Saienko. Wyróżnienia przypadły pozostałym finalistom – Piotrowi Pawlakowi i Japonce Shio Okui. Tegoroczny Konkurs Paderewskiego odbył się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

70-lecie Telewizji Polskiej. Wielka urodzinowa gala w Operze Narodowej [WIDEO]

W niedzielę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbywa się wielka urodzinowa „Gala Jubileuszowa – 70 lat Telewizji Polskiej”. Biorą w...

zobacz więcej

Mateusz Krzyżowski, zwycięzca Konkursu Paderewskiego ma 23 lata, jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Joanny Ławyrnowicz-Just. W 2021 r. był finalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Fryderyka Chopina.


Czytaj także: Banksy był na Ukrainie. Na murach zrujnowanej Borodianki pojawiły się graffiti artysty [WIDEO]


Grę uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Rafał Blechacz, Dang Thai Son (Wietnam), Stanislav Ioudenitch (Stany Zjednoczone), Vanessa Latarche (Wielka Brytania), Nikita Mndoyants (Francja), Alberto Nose (Włochy), Noriko Ogawa (Japonia) i Alicja Paleta-Bugaj.


Czytaj także: Ujawniono przyczynę śmierci Jerzego Połomskiego.


W niedzielę w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert laureatów, a po ich występach zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Obraz uznawany za podróbkę Rembrandta okazał się dziełem samego mistrza

Szczegółowe badania potwierdziły przeczucie jednego z ekspertów – olejny szkic „Podniesienia krzyża”, uważany do tej pory za dzieło naśladowcy...

zobacz więcej

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. euro, za drugie miejsce nagroda wyniesie 15 tys. euro, a za trzecie 7 tys. euro. Przyznane zostaną również dwa wyróżnienia po 2,5 tys. euro. Na uczestników czekają również liczne nagrody specjalne i dodatkowe w formie pieniężnej oraz koncertów i recitali w różnych krajach świata.


Czytaj także: Jadwiga Mackiewicz z Nagrodą Honorową Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022


Pierwszy Konkurs Paderewskiego, jeszcze o zasięgu ogólnopolskim, odbył się w 1961 r. Zwycięzcą został 25-letni Jerzy Maksymiuk, później znany w świecie dyrygent i dyrektor orkiestr. Kolejne ogólnopolskie konkursy odbyły się w 1986 r. i 1994 r. W 1998 r. impreza zyskała rangę międzynarodową i odtąd odbywa się regularnie co trzy lata.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej