RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kaczyński: Kluczowe jest, by Polska kontrolowała własne źródła energii

Najnowsze

Popularne

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że strategia energetyczna Polski wymaga ponownego rozpatrzenia programu zamykania kopalń i likwidacji polskiego górnictwa. Podczas spotkania z mieszkańcami Katowic wskazał, że Polska oraz Europa stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z kryzysem energetycznym.

Minister Moskwa: Polska polityka energetyczna uwzględnia bezpieczeństwo energetyczne

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśla, że polska polityka energetyczna została opracowana w sposób uwzględniający bezpieczeństwo...

zobacz więcej

Jarosław Kaczyński podkreślił jednocześnie, że w tej chwili kluczowe jest, by Polska kontrolowała własne źródła energii.

– Wiemy na pewno jedno: dobra sytuacja kraju jest wtedy, kiedy ma on własne źródła energii – nie tylko w sensie własnych zakładów energetycznych, ale także własnych surowców energetycznych. W przypadku Polski tym własnym surowcem jest właśnie węgiel.

 

Podczas spotkania z mieszkańcami Katowic prezes PiS przekazał, że w Sejmie jest już projekt ustawy w sprawie powołania Funduszu Restrukturyzacji Śląska. Dodał, że niedługo dokument zostanie uchwalony.

 

Jak wskazał, zostanie w ten sposób stworzona „podstawa dla dalszego rozwoju, dla różnego rodzaju potrzebnych inwestycji”.

 

 

– Będzie tam udział Skarbu Państwa, on jest określony, ale także będzie udział PFR, BGK, NFOZ a także będzie to miało charakter spółki akcyjnej a więc będzie możliwość zbierania innych pieniędzy – tłumaczył.


Przeczytaj także: W Wielkopolsce odkryto dwa złoża gazu ziemnego

Lider Prawa i Sprawiedliwości zauważył też, że jego partia stara się wprowadzać w Polsce zasadę zrównoważonego rozwoju. Podkreślił, że chodzi o zlikwidowanie różnić cywilizacyjnych dzielących miasta i wsie.


Poprawa jakości życia


Jak mówił, rząd w ostatnich latach zwiększył finansowanie samorządów i tylko na Górny Śląsk trafiło 2,5 miliarda złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości wymienił inwestycje, na które miedzy innymi przekazano pieniądze:

Przyjęcie euro sposobem na niższą inflację? Miażdżące dane Eurostatu

Czy w Polsce byłaby niższa inflacja, gdybyśmy przyjęli euro? Takie słowa często słyszymy z ust polityków związanych z opozycją. Przeczą jednak temu...

zobacz więcej

– Aby dostęp do wodociągów, do kanalizacji, do gazu. Likwidacja wykluczeń komunikacyjnych. Dostęp do kultury: do bibliotek, domów kultury, do urządzeń różnego rodzaju, oczywiście do Internetu był równy na całym terytorium kraju. W ciągu ostatnich trzech lat uzyskaliśmy pod tym względem znaczący postęp, a to trwa – tłumaczył.

 

Walka z inflacją, ale nie kosztem społeczeństwa


Odnosząc się do problemu, którym, jak ocenił, „żyje dziś większość Polaków, polskich rodzin, to znaczy inflacji” Jarosław Kaczyński podkreślił, że jego ugrupowanie jest zdecydowane walczyć ze wzrostem cen, ale jednocześnie chce uniknąć wstrząsu społecznego.

 

Z inflacją można bowiem, jak wyjaśniał, walczyć na przykład poprzez radykalne obniżenie dochodów społeczeństwa i inflacja zaczyna spadać wobec braku popytu. – A byłaby to sytuacja, która nie byłaby dobra – ocenił.

 

– Dlatego my stosujemy i te metody klasyczne ale jednocześnie stosujemy takie metody, jak zamrażanie cen elektryczności i innych źródeł energii, mechanizmy łagodzące dla społeczeństwa, różne dopłaty i nie blokujemy wzrostu płac – mówił Kaczyński. 

Prezes PiS: Chcemy by 14. emerytura była wypłacana co roku

Prezes PiS Jarosław Kaczyński został zapytany o to czy w sytuacji rosnącej inflacji zostaną utrzymane rewaloryzacja rent i emerytur oraz trzynasta...

zobacz więcej

Przyznał, że „jest pewien niewielki spadek siły nabywczej, ale on głównie koncentruje się w sferze tych, którym rzeczywiście jest najtrudniej, to znaczy emerytów”.

 

Jak zapewnił, w odniesieniu do tej ostatniej grupy „będziemy w nowym roku dawali duże podwyżki, a później będzie trzynastka i czternastka i z całą pewnością to też będzie jakoś rekompensowane”.

 

Tragedia w Przewodowie


Podczas spotkania z mieszkańcami Katowic prezes PiS nawiązał też do tragicznego wypadku, który miał miejsce we wtorek w Przewodowie.

 

– Dosłownie przed trzema dniami mieliśmy do czynienia z dramatycznym, wydawało się bardzo dramatycznym, bo początkowo sądzono, że to rosyjski pocisk, wydarzeniem w naszym kraju. Spadło coś, co określano jako rakieta, ale rakieta z głowicą – mówił Jarosław Kaczyński podkreślając, że obecnie ta sprawa jest badana, więc nie chce się wypowiadać, co do szczegółów. – Ale wszystko wskazuje na to, że była to rakieta wystrzelona w celach obronnych przez Ukraińców i że - być może - część tej rakiety spadła na nasze terytorium – dodał.

Wiceprezes suszarni w Przewodowie o skutkach wybuchu

Po jednym z budynków zakładu nie został nawet kawałek fundamentu, jakby tam nigdy nic nie było – mówi wiceprezes gospodarstwa rolnego Agrocom w...

zobacz więcej

– To jest tylko incydent, tragiczny, bo zginęło dwóch ludzi – mówił prezes PiS. – Mamy do czynienia z tragedią, ale ta wojna jest tragedią o nieporównanie większej skali i ta wojna jest u naszych granic – dodał.

 

Kaczyński wyjaśniał także, jaka może być odpowiedź na wojnę ze strony Polski.

 

– Nasza odpowiedź to jest odpowiedź, o której można powiedzieć, że jest z jednej strony odpowiedzią odważną, ale z drugiej strony także roztropną tzn. że myśmy znaleźli tę drogę między koniecznością zachowania bezpieczeństwa naszego narodu, a koniecznością uchylenia niebezpieczeństw na przyszłość, a tym uchyleniem niebezpieczeństw na przyszłość jest pomoc dla Ukrainy – mówił. – My Ukrainie pomagamy z empatii – podkreślał.

 

Przyszłość Unii Europejskiej: „spod buta sowieckiego pod but niemiecki, nie jest drogą, którą mogą wybierać patrioci”


Poruszając temat przyszłości Unii Europejskiej lider Zjednoczonej Prawicy wskazał, że „droga spod jednego buta - rosyjskiego czy sowieckiego, pod drugi but - niemiecki, to naprawdę nie jest droga, którą mogą wybierać polscy patrioci”

Kaczyński o blokowaniu unijnych pieniędzy dla Polski: To jest z całą pewnością gra polityczna

Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił w sobotę wywiadu TVP3 Kraków i Radia Kraków. Podczas rozmowy wskazał, że blokowanie unijnych funduszy dla...

zobacz więcej

– Zupełnie aktualną sprawą jest kwestia związana z kształtem Unii Europejskiej. Czy to ma być związek suwerennych państw, które pewną część suwerenności przekazały do władz Unii Europejskiej, ale zgodnie z własnym prawem, zgodnie z własną konstytucją, czy też to ma być jedno państwo - federalne, w gruncie rzeczy centralistyczne z przywódcą rolą Niemiec – mówił Jarosław Kaczyński.

 

Prezes PiS zadał pytanie, czy w Polska ma w dalszym ciągu być w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi na czele, „czy też to ma być nowy układ w skali, nie tylko Europejskiej - w skali euroazjatyckiej”.

 

– To jest koncepcja, w której bardzo dużą rolę musi odegrać Rosja, bardzo dużą rolę muszą odegrać Niemcy. Sytuacja, status i bezpieczeństwo takich krajów, jak Polska, będzie wtedy w najwyższym stopniu zagrożona. Kto chce uprawiać politykę razem z Niemcami, to musi się w to wpisywać – podkreślił Kaczyński.


Dziś i jutro prezes Prawa i Sprawiedliwości w ramach objazdu po kraju spotyka się z mieszkańcami Śląska. Po spotkaniu w Katowicach uda się do Jastrzębia-Zdroju. Jutro spotka się z mieszkańcami Gliwic i Kędzierzyna-Koźla. Lider PiS zamierza odwiedzić wszystkie 94 nowe okręgi do połowy przyszłego roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej