RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmiana w pakiecie klimatycznym? Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z ETS

Minister Anna Moskwa pisze do unijnych instytucji ws. pakietu klimatycznego (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Minister Anna Moskwa pisze do unijnych instytucji ws. pakietu klimatycznego (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z handlu uprawnieniami do emisji CO2, czyli z systemu ETS. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wysłała w tej sprawie list do przedstawicieli trzech unijnych instytucji: Komisji Europejskiej, Europarlamentu oraz Czech, które kierują teraz pracami w Unijnej Radzie.

Gigant motoryzacyjny z Chin partnerem pierwszej marki polskiego samochodu elektrycznego

Największa chińska grupa motoryzacyjna Geely Holding została partnerem technologicznym pierwszej marki polskiego samochodu elektrycznego Izera. W...

zobacz więcej

Do listu dotarła brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak relacjonuje, włączenie budownictwa i transportu do systemu handlu pozwoleniami Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym roku, w ramach pakietu klimatycznego. 

 

„To sprzeczne z unijnymi zasadami” 

 

Minister Moskwa napisała w liście, że Polska od dawna zabiega o zminimalizowanie negatywnego wpływu unijnej polityki klimatycznej, szczególnie w odniesieniu do najuboższych gospodarstw domowych. I dlatego – jak podkreśliła – z niepokojem śledzi prace nad pakietem klimatycznym, w tym nad propozycją włączającą budownictwo do systemu handlu uprawnienia do emisji CO2. 

 

 Zwróciła uwagę, że pakiet klimatyczny został przygotowany przed pandemią i przed barbarzyńską wojną Rosji w Europie. A zatem nie zostały uwzględnione negatywne konsekwencje tych wydarzeń. Podkreśliła, że Europa jest w środku kryzysu energetycznego, rosnących szybko cen prądu i gazu co przede wszystkim odbija się na najuboższych. I – jak napisała – zmuszanie najbiedniejszych gospodarstw domowych do dokonywania szybkich zmian ogrzewania jest błędnym wyborem.  

 

„Nie możemy narażać na szwank dobrobytu ludzi, dla których tworzymy polityki, ponieważ jest to sprzeczne z unijnymi zasadami” – podkreśliła minister klimatu i środowiska. 

 

Zobacz także: Jak rosyjska agresja wpłynęła na ceny gazu? [RAPORT] 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej