RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Zbrodnia na czystym sporcie”. Bańka bez ogródek o dopingu w Rosji

Najnowsze

Popularne

Witold Bańka został ponownie wybrany szefem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). – To unikalna organizacja. Mamy pod sobą 191 państw i ponad 700 organizacji sportowych – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info. Bańka bez ogródek mówił o skali dopingu w Rosji, nazywając go „zbrodnią na czystym sporcie”.

Witold Bańka wybrany na drugą kadencję szefa WADA

W piątek w Montrealu Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) dokonała reelekcji Witolda Bańki na drugą, trzyletnią kadencję szefa tej...

zobacz więcej

W piątek w Montrealu Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) dokonała reelekcji Witolda Bańki na drugą, trzyletnią kadencję szefa tej organizacji. Bańka, pełniący tę funkcję od 1 stycznia 2020 roku, nie miał kontrkandydata i wybrano go przez aklamację. – Otrzymałem bardzo silny mandat – powiedział Bańka w TVP Info. 


Były minister sportu stwierdził, że największym sukcesem w jego pierwszej kadencji była „reforma całego zarządzania, która została zatwierdzona przez wszystkich członków”.


– WADA jest w innym miejscu. Prowadzimy własne śledztwa, współpracujemy z Europolem i Interpolem, inwestujemy w badania. Stawiamy też na edukację, bo jesteśmy nie tylko prokuraturom, ale też nauczycielem – pokazujemy, dlaczego nie warto stosować dopingu – wyliczał. 


Bańce udało się także doprowadzić do końca proces zawieszenia Rosji. – Oni dokonali zbrodni na czystym sporcie. To co wydarzyło się w Soczi (podczas zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku – przyp. red.) przeszło najśmielsze oczekiwania. Mieliśmy do czynienia z gigantyczną skalą manipulacji i systemowego dopingu – opowiadał.


– Dalej nie mamy zaufania do rosyjskiego systemu antydopingowego. Sam fakt, że zostały nałożone sankcje przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu pokazują, że nie działo się tak dobrze. CAS potwierdził nasze dowody na manipulacje i kłamstwa, ale sankcje zostały ostatecznie zmniejszone z czterech do dwóch lat zawieszenia. To było wielkie dla nas rozczarowanie – uzupełnił.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej