RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Przerażająca prognoza. Ponad miliard młodych ludzi może stracić słuch

Ponad miliarda młodych ludzi jest narażonych na poważne uszkodzenie, a nawet utratę słuchu (fot. Shutterstock)
Ponad miliarda młodych ludzi jest narażonych na poważne uszkodzenie, a nawet utratę słuchu (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Przerażające prognozy przynosi nowe badanie opublikowane w magazynie „BMJ Global Health”. Wynika z niego, że ponad miliarda młodych ludzi jest narażonych na poważne uszkodzenie, a nawet utratę słuchu. Przyczyną jest długotrwałe narażenie na hałas. Niestety dobrowolne, bo jednym z najważniejszych czynników ryzyka jest głośne słuchanie muzyki w słuchawkach.

Mechanizm słuchu wreszcie rozszyfrowany

Uczymy się w szkole o uchu i słyszeniu, ale do dziś nieznany był mechanizm molekularny stojący za tym powszechnym dla ssaków zjawiskiem. Został on...

zobacz więcej

„Szacuje się, że od 0,67 do 1,35 miliarda nastolatków i młodych dorosłych na całym świecie może być zagrożonych utratą słuchu wskutek narażenia na niebezpieczne praktyki słuchania” – tak brzmi najbardziej przerażające zdanie z raportu opublikowanego właśnie w magazynie „BMJ Global Health”. 

 

Ponura prognoza


Ta ponura prognoza może stać się faktem przez to, że młodzi ludzie – zapewne nieświadomie – przekraczają zalecane normy hałasu. Ten w ciągu czterdziestogodzinnego tygodnia pracy nie powinien przekraczać 85 decybeli. 

 

Tymczasem jak wynika ze wspomnianego badania, osoby w wieku 12–35 lat korzystające z odtwarzaczy i smartfonów ze słuchawkami, narażały się na hałas o średnim natężeniu 105 decybeli. Średni poziom hałasu w odwiedzanych przez młodzież miejscach rozrywki – klubach, dyskotekach, barach – wynosił z kolei od 104 do 112 decybeli. 

Dzieci czytają emocje „uszami”

Dzieci określają emocje na podstawie tego, co słyszą, a nie tego, co widzą – wynika z nowych badań psychologów z Uniwersytetu Durham w Wielkiej...

zobacz więcej

Może się wydawać, że narażenie słuchu na takie głośne dźwięki raz na jakiś czas nie może wyrządzić większej szkody. Jednak zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego Karoliny Północnej pod kierunkiem dr Lauren Dillard stwierdził, że uszkodzenia słuchu, do których dochodzi w takich sytuacjach, mogą się pogłębiać przez całe życie, a ekspozycja na hałas w młodości może sprawić, że później osoby będą bardziej podatne na utratę słuchu związaną z wiekiem. Takie wnioski przyniosła analiza 33 badań z lat 2000–2021. Po ich dokładnym przestudiowaniu zespół dr Dillard stwierdził, że tymczasowe przesunięcie progu słyszalności są predyktorami nieodwracalnej utraty słuchu. 

 

Nawet częściowa utrata słuchu ma poważne skutki. Naukowcy stwierdzili, że u dzieci może prowadzić do gorszych wyników w nauce, a także obniżenia motywacji i koncentracji. Z kolei u dorosłych może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, depresji, zaburzenia funkcji poznawczych, a nawet problemów z sercem. Często w konsekwencji powoduje też obniżenie dochodów. 

 

Co robić, by chronić swój słuch?


Co robić, by chronić swój słuch? Przede wszystkim nie należy słuchać zbyt głośno muzyki w słuchawkach. Wielu producentów tego rodzaju sprzętu instaluje już funkcję ostrzegania przed zbyt głośnym odtwarzaniem. A gdy przebywamy w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na duży hałas, należy robić sobie od niego przerwy, np. wychodzić co jakiś czas z imprezy do cichego miejsca. W miejscach, gdzie panuje duży hałas, warto używać piankowych stoperów do uszu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej