RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Witold Bańka wybrany na drugą kadencję szefa WADA

Witold Bańka będzie szefem WADA przez kolejną kadencję (fot. PAP/Leszek Szymański)
Witold Bańka będzie szefem WADA przez kolejną kadencję (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

W piątek w Montrealu Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) dokonała reelekcji Witolda Bańki na drugą, trzyletnią kadencję szefa tej organizacji. Bańka, pełniący tę funkcję od 1 stycznia 2020 roku, nie miał kontrkandydata i wybrano go przez aklamację.

Witold Bańka pozostanie szefem WADA? Decyzja w piątek

W piątek w Montrealu członkowie Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) mają zatwierdzić drugą trzyletnią kadencję Witolda Bańki jako...

zobacz więcej

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.


Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4x400 m. W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Funkcję tę pełnił do listopada 2019, kiedy podczas kongresu w Katowicach oficjalnie zatwierdzono jego wybór na szefa WADA.


Zastępcą Bańki pozostanie wywodząca się z ruchu olimpijskiego Yang Yang. 46-letnia Chinka jest dwukrotną mistrzynią olimpijską w short tracku. W przeszłości zasiadała w Komisji Zawodniczej WADA. W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).


Prezydentem WADA nie można być dłużej niż dwie kadencje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej