RAPORT

Pogarda

Jest porozumienie ws. budowy europejskiego myśliwca

Europejskie myśliwce FCAS mają pojawić się w 2040 roku (fot. wikipedia)
Europejskie myśliwce FCAS mają pojawić się w 2040 roku (fot. wikipedia)

Najnowsze

Popularne

Francja, Niemcy i Hiszpania porozumiały się w sprawie kolejnej fazy projektu myśliwca FCAS (Future Combat Air System). Jest to największe europejskie przedsięwzięcie zbrojeniowe, którego koszt szacuje się na około 100 mld euro – poinformowała w piątek agencja Reutera.

Francja, Niemcy i Hiszpania podpisały umowę ws. wspólnego myśliwca

Panie minister obrony Francji, Niemiec i Hiszpanii – Florence Parly, Ursula von der Leyen i Margarita Robles – podpisały na międzynarodowym salonie...

zobacz więcej

Kolejna faza rozwoju tego samolotu ma kosztować około 3,5 mld euro. Paryż, Berlin i Madryt podzielą się tymi kosztami w równym stopniu. „Odblokowanie następnego etapu prac było możliwe, dzięki porozumieniu się przedstawicieli sektorów zbrojeniowych trzech państw biorących udział w projekcie” – przekazało Reutersowi źródło we francuskim rządzie.


W projekt są zaangażowane koncerny Dassault, Airbus i Indra, reprezentujące Francję, Niemcy i Hiszpanię. „Nowe maszyny FCAS mają od 2040 roku zastępować francuskie myśliwce Rafale oraz niemieckie i hiszpańskie Eurofightery” – czytamy w depeszy Reutersa.


Prezydent Francji Emmanuel Macron i ówczesna kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz pierwszy ogłosili plany dotyczące FCAS w lipcu 2017 roku. Przedsięwzięcie będzie obejmowało budowę myśliwca, a także szereg powiązanych z nim rodzajów uzbrojenia, m.in. dronów.


– Rozmowy dotyczące kolejnej fazy projektu FCAS są na dobrej drodze, ale nie są jeszcze ukończone – przekazał z kolei rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony. „Oficjalna decyzja prawdopodobnie zostanie ogłoszona w przyszły piątek podczas spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza z premier Francji Elisabeth Borne” – przewiduje Reuters.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej