RAPORT

Pogarda

Finlandia odgradza się od Rosji. Są szczegóły budowy zapory na granicy

Pierwszy odcinek ogrodzenia na granicy Finlandii z Rosją ma być gotowy latem 2023 r. (fot.  Giulio Paletta/UCG/Universal Images Group via Getty Images)
Pierwszy odcinek ogrodzenia na granicy Finlandii z Rosją ma być gotowy latem 2023 r. (fot. Giulio Paletta/UCG/Universal Images Group via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pierwszy odcinek planowanego ogrodzenia na granicy Finlandii z Rosją będzie miał 3 km długości, a jego budowa rozpocznie się w marcu przyszłego roku – ogłosiła w piątek fińska Straż Graniczna. Docelowo w okresie 3-4 lat zabezpieczone ma być około 200 km granicy, czyli zaledwie około 15 proc. całej jej długości. Władze przyznają jednak, że zabezpieczenie całego odcinka ponad 1300 km jest nierealne.

Były minister obrony Wielkiej Brytanii: Nie tylko Ukraina, ale my wszyscy mamy dług wobec Polski

To Polska okazała się najprawdziwszym przyjacielem Ukrainy, ale my wszyscy jesteśmy dłużnikami Polski za jej wytrwałość w ostrzeganiu przed...

zobacz więcej

Testowy odcinek bariery ma być gotowy latem przyszłego roku. Na podstawie doświadczeń z pilotażu przystąpimy następnie do budowy właściwego ogrodzenia – przekazały władze Straży Granicznej na konferencji prasowej w mieście Imatra przy granicy z Rosją. Jak doprecyzowano, u szczytu ogrodzenia znajdzie się drut kolczasty zamocowany na stelażach w kształcie litery „Y”. Pilotażowy odcinek wyposażony zostanie także w system monitoringu, oświetlenia i nagłośnienia.


Wskazują na Polskę i kraje bałtyckie


– We wszystkich innych krajach na wschodniej granicy UE przystąpiono do budowy płotu ­– powiedział generał brygady Jari Tolppanen. Podkreślił, że „Finlandia odpowiada przed innymi członkami UE za to, by jej granica była bezpieczna”. – Fizyczne zabezpieczenie granicy jest niezbędne w sytuacji imigracji na szeroką skalę oraz gdy obce państwo wykorzystuje instrumentalnie migrantów – dodał.


Tolppanen przyznał jednak, że zabezpieczenie całej, liczącej 1300 km wschodniej granicy Finlandii nie jest możliwe. Docelowo planowana jest budowa odcinków ogrodzenia o łącznej długości około 200 km (około 15 proc. długości granicy).

W trakcie pilotażu służby ocenią także proces współpracy z prywatnymi właścicielami gruntów przygranicznych. Nowelizacja prawa umożliwia wydzierżawienie przez państwo ziemi dla celów Straży Granicznej lub sił zbrojnych.


Równowartość blisko 2 mld złotych


– Jeśli zdecydujemy, że na tym odcinku chcemy wznieść ogrodzenie, to właściciele nieruchomości muszą się na to zgodzić – przekazał komendant jednostki Straży Granicznej Finlandii Południowo-Wschodniej Vesa Blomqvist. Na całym planowanym odcinku jest około pół tysiąca prywatnych nieruchomości.


W czwartek fiński rząd w ramach poprawek do budżetu zdecydował o przeznaczeniu w przyszłym roku blisko 140 mln euro na budowę ogrodzenia w ramach pierwszego etapu projektu. Koszt pilotażu to 6 mln euro. Oszacowano, że cała inwestycja ma kosztować blisko 400 mln euro i może zakończyć się w 2025 lub 2026 roku. 70 proc. z planowanego ogrodzenia ma powstać w południowo-wschodniej Finlandii, gdzie skupia się ruch drogowy z Sankt Petersburga czy Moskwy.

 

Zobacz także: Przełom w śledztwie ws. wybuchów gazociągów Nord Stream. Szwedzka prokuratura ujawnia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej