RAPORT

Pogarda

Papież: Wszyscy musimy być pacyfistami

Papież Franciszek o wojnie na Ukrainie (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Papież Franciszek o wojnie na Ukrainie (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Najnowsze

Popularne

Wszyscy musimy być pacyfistami. Musimy pragnąć pokoju, a nie tylko zawieszenia broni, które może służyć jedynie do dozbrojenia. Musimy pragnąć pokoju prawdziwego, który jest owocem dialogu – powiedział papież Franciszek, odnosząc się do wojny Rosji z Ukrainą, w opublikowanym w piątek wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa”.

Kto walczy na Ukrainie? Zaskakujące słowa Franciszka o wojnie

W sprawie wojny na Ukrainie Watykan pracuje dobrze – oznajmił papież Franciszek pytany o zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w ewentualne...

zobacz więcej


Papież wyraził, kilkukrotnie deklarowaną, gotowość Watykanu, aby „zrobić wszystko, co tylko możliwe, by negocjować i położyć koniec konfliktowi na Ukrainie”. 


Odpowiadając na pytanie o stosunki między Watykanem a Kremlem papież podkreślił, że Watykan „stale obserwuje rozwój sytuacji”. Dodał, że Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej pracuje i „ocenia każdą hipotezę, uznaje za ważny każdy przebłysk, który mógłby doprowadzić do prawdziwego zawieszenia broni i prawdziwych negocjacji”. 


„Demilitaryzacja serc” 


W międzyczasie jednak Watykan pozostaje „zaangażowany w pomoc humanitarną dla ludności umęczonej Ukrainy”, którą papież „ma w swoim sercu wraz z jej cierpieniami”. 


„A następnie staramy się rozwinąć sieć relacji, która sprzyjałaby zbliżeniu między stronami, aby znaleźć rozwiązania. Ponadto, Stolica Apostolska robi, co tylko może, by pomóc wziętym do niewoli” – powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla „La Stampy”. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


„Tak, mam nadzieję. Nie zniechęcajmy się, pokój jest możliwy. Wymaga jedynie, aby wszyscy zaangażowali się w demilitaryzację serc, zaczynając od własnego, a następnie w unieszkodliwianie, rozbrajanie przemocy” – zaznaczył papież, odpowiadając na pytanie, czy ma nadzieję, że między Kijowem a Moskwą dojdzie do pojednania 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej