RAPORT

Pogarda

Polska zablokuje unijne podatki? Apel europosła PiS

Jacek Saryusz-Wolski ostro ws. KPO (fot. Andrzej Hulimka / Forum)
Jacek Saryusz-Wolski ostro ws. KPO (fot. Andrzej Hulimka / Forum)

Najnowsze

Popularne

Unijne elity z powodu niechęci do rządu PiS dalej blokują Polakom pieniądze z KPO. Europoseł Jacek Saryusz-Wolski przypomniał więc, że już w przyszłym tygodniu Bruksela zajmie się tematem trzech nowych podatków do budżetu UE. „Polsce przysługuje tu niekwestionowane prawo weta” – przypomniał.

Postępy wojsk ukraińskich. „Nasi żołnierze doszli do brzegu Dniepru”

Przedstawiciel sztabu generalnego armii ukraińskiej gen. Ołeksij Hromow powiedział w czwartek, że żołnierze ukraińscy doszli do brzegu Dniepru, co...

zobacz więcej

Komisja Europejska od miesięcy informowała Polskę, że aby otrzymać pieniądze z Funduszu Odbudowy, musimy spełnić tzw. kamienie milowe. Chociaż rząd dostosował się do tych wymagań, pieniądze dalej są wstrzymywane.Prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazał więc, że blokowanie unijnych funduszy dla Polski to „gra polityczna”, która ma na celu wsparcie opozycji polskiego rządu, aby mogła wygrać kolejne wybory


Aby sfinansować Fundusz Odbudowy dla poszczególnych państw, Unia potrzebuje jednak nowych środków. W tym celu przygotowuje nowe podatki. Sprawę skomentował na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Wyrzutnie HIMARS dla Polski. Kiedy pierwsze dostawy?

W 2023 roku Polska otrzyma pierwsze zestawy HIMARS – poinformował w czwartek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

zobacz więcej

Jak napisał, trzy nowe podatki do budżetu UE (od ETS, CBAM i korporacji), czyli tak zwane zasoby własne na spłatę pożyczonego Funduszu Odbudowy (ok. 17 mld euro rocznie) będą głosowane w Parlamencie Europejskim w najbliższą środę 23 listopada.„A potem przez Radę UE, gdzie Polsce przysługuje niekwestionowane prawo weta” – zaznaczył.


W ostatnich tygodniach Jacek Saryusz-Wolski przekonywał, że powinniśmy „obyć się bez pieniędzy z pożyczek na FO, pozyskać środki samemu, taniej i bez warunków”. „Zaskarżyć Komisję, bo złamała umowę. Wycofać poręczenia dla Funduszu Odbudowy oraz zawetować pakiet klimatyczny Fransa Timmermansa Fit For 55" – komentował.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej