RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Złe wieści dla brytyjskiej gospodarki

Kłopoty brytyjskiej gospodarki (fot. Shutterstock)
Kłopoty brytyjskiej gospodarki (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Brytyjska gospodarka jest w recesji, bezrobocie wzrośnie, a poziom życia przeciętnej rodziny zmniejszy się najbardziej w historii badań. Dochód rozporządzalny spadnie w ciągu najbliższych dwóch lat o 7 proc. To prognoza OBR – Biura Odpowiedzialności Budżetowej, opracowującego dla rządu informacje o stanie gospodarki.

Niemcy potrzebują rąk do pracy w strategicznym sektorze. Chcą zatrudniać Rosjan

Trzy na cztery niemieckie firmy z branży IT zgłaszają brak informatyków – wynika z badania Federalnego Związku Firm Branży Informatycznej,...

zobacz więcej

– Lista przyczyn jest długa – mówi Ben Zaranko, ekspert think tanku gospodarczego Institute for Fiscal Studies. W dużej mierze to efekt zmian na globalnym rynku energii. Zjednoczone Królestwo importuje też paliwo i jedzenie – ich cena na światowych rynkach również wystrzeliła – wylicza rozmówca Polskiego Radia. 


– Ponadto brytyjska gospodarka powoli wracała do normy po pandemii, przynajmniej w porównaniu z wieloma innymi państwami Europy. Powodów jest wiele: stan zdrowia pracowników, słabe wyniki handlowe, częściowo spowodowane brexitem – dodaje Ben Zaranko. 


Nerwowa reakcja rynków

 

OBR ocenia, że w tym roku gospodarka zwiększy się jeszcze o ponad 4 proc. Ale już w przyszłym skurczy o niemal 1,5 proc. Inflacja ma nieco spaść: z obecnego poziomu 11,1 proc. do 9,1 proc., a w przyszłym roku – do niespełna 7,5 proc. Wzrosnąć ma za to bezrobocie. Dziś jest na poziomie 3,6 proc, w 2024 wynieść ma prawie 5 proc. 

 
Minister finansów Jeremy Hunt zareagował podwyżką podatków i ograniczeniem wydatków. Według Biura Odpowiedzialności Budżetowej opodatkowanie osiągnie najwyższy poziom od końca wojny. Ekonomiści podkreślają, że to także częściowo wynik nieudanych wolnorynkowych reform poprzedniczki premiera Rishiego Sunaka, Liz Truss. Rynki zareagowały nerwowo na plan obniżenia podatków i zwiększenia wydatków, bez podania źródeł finansowania. – Teraz rząd musi szybko ogłaszać bolesne podwyżki podatków i cięcia wydatków, by odzyskać zaufanie rynków. Gdyby Liz Truss nie doszła do władzy, to nie byłoby tak potrzebne – podkreśla Ben Zaranko. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej