RAPORT

Pogarda

Postępy wojsk ukraińskich. „Nasi żołnierze doszli do brzegu Dniepru”

Progres Ukraińców pozwala im kontrolować terytorium w pobliżu tymczasowo okupowanego Półwyspu Krymskiego (fot. TT/Сухопутні війська ЗС України)
Progres Ukraińców pozwala im kontrolować terytorium w pobliżu tymczasowo okupowanego Półwyspu Krymskiego (fot. TT/Сухопутні війська ЗС України)

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciel sztabu generalnego armii ukraińskiej gen. Ołeksij Hromow powiedział w czwartek, że żołnierze ukraińscy doszli do brzegu Dniepru, co daje im możliwość sprawowania kontroli nad strefą w pobliżu anektowanego Krymu.

Wyrzutnie HIMARS dla Polski. Kiedy pierwsze dostawy?

W 2023 roku Polska otrzyma pierwsze zestawy HIMARS – poinformował w czwartek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Nasi żołnierze rzeczywiście doszli do brzegu Dniepru, co pozwala nam kontrolować terytorium w pobliżu tymczasowo okupowanego Półwyspu Krymskiego – powiedział Hromow na briefingu w Kijowie. Generał, cytowany przez portal telewizji Espreso dodał, że oddziały ukraińskie, w tym artyleria, „robią wszystko, co możliwe, by razić przeciwnika w maksymalnym zasięgu naszego uzbrojenia”.


Czytaj także: Pentagon uważa, że Rosjanie nie wycofają się z reszty okupowanej Ukrainy. „Będą ciężkie walki”

Szwecja zmienia konstytucję. Przegłosowano poprawki

Szwedzki parlament przegłosował w środę poprawki do konstytucji, pozwalające zaostrzyć przepisy dotyczące walki z terroryzmem. Ma to pomóc...

zobacz więcej

Hromow ocenił, że wojska rosyjskie po wycofaniu się z prawego brzegu Dniepru mogą rozpocząć natarcie z Białorusi na północne obwody Ukrainy: czernihowski i sumski. – Przeciwnik rzeczywiście przerzuca swoje wojska na pewne kierunki – zauważył. Zapewnił przy tym, że i wojska ukraińskie podejmują odpowiednie działania.


Wojska rosyjskie wycofały się na lewy brzeg Dniepru na przełomie pierwszej i drugiej dekady listopada, gdy ukraińskie siły zbrojne odbiły z ich rąk Chersoń, jedyne miasto obwodowe, jakie Rosjanom udało się zdobyć i okupować po rozpoczęciu napaści na Ukrainę. Obwód chersoński przylega do anektowanego Krymu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej