RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gigant motoryzacyjny z Chin partnerem pierwszej marki polskiego samochodu elektrycznego

Najnowsze

Popularne

Największa chińska grupa motoryzacyjna Geely Holding została partnerem technologicznym pierwszej marki polskiego samochodu elektrycznego Izera. W czwartek podpisano umowę licencyjną, w ramach której grupa udostępni polskiej spółce ElectroMobility Poland platformę dla aut elektrycznych. Licencja dotyczy technologii na przynajmniej dwie generacje samochodów Izera.

W Jaworznie stanie fabryka samochodów elektrycznych [WIDEO]

Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera ma powstać w woj. śląskim, w Jaworznie – poinformowała we wtorek spółka ElectroMobility Poland....

zobacz więcej

Chińska grupa motoryzacyjna Geely udostępni ElectroMobility Poland dedykowaną dla aut elektrycznych platformę, na której zostanie zbudowana Izera – podała EMP, która docelowo planuje budowę 3 elektrycznych modeli, pierwszym będzie SUV. Spółka jest pierwszą firmą spoza grupy Geely, która będzie korzystać z tej technologii.

 

Rola Polski w europejskim przemyśle motoryzacyjnym

 

– Podpisujemy umowę licencyjną z EMP na udostępnienie wiodącej w branży architektury SEA – powiedział CEO Geely Holding Group Daniel Donghui Li. – Jesteśmy przekonani, że ta zaawansowana platforma technologiczna pomoże EMP we wprowadzaniu na rynek najwyższej jakości produktów, gwarantując ich jakość technologiczną w zakresie komponentów mechanicznych, software'u oraz skalowalności rozwiązań – podkreślił.

 

Zwrócił uwagę, że Polska odgrywa ważną rolę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym i jest przekonany, że ta umowa umożliwi szybsze przejście na napędy elektryczne, tworząc szersze możliwości gospodarcze w obszarze elektromobilności.

 

Jak zaznaczyła spółka EMP, opracowana w globalnych centrach badawczo-rozwojowych w Europie i Chinach przez Geely Holding technologia SEA jest specjalnie zaprojektowaną architekturą dedykowaną dla pojazdów elektrycznych.

 

Czytaj także: Premiera rodzimej marki samochodów elektrycznych

 

Umożliwia ona budowę zarówno małych pojazdów segmentu A, jak i segmentu E oraz dużych pojazdów dostawczych. Platforma zapewnia także rozbudowaną strukturę oprogramowania, co obniża koszty inwestycji. Zapewnia także dostosowanie rozstawu osi w zakresie od 1800mm do 3300mm, w zależności od wymagań.

Kolejne miliony na polskie auto elektryczne

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądało polskie auto elektryczne, ale ElectroMobility Poland otrzyma kolejne pieniądze na prace nad projektem –...

zobacz więcej

Prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba podkreślił, że prace nad wyborem partnera trwały dwa lata i jest to krok milowy w projekcie produkcji polskiego auta elektrycznego.

 

Wybór partnera technologicznego

                        

Zaremba wskazał, że platforma SEA wpisuje się w koncepcję Izery jako produktu. Jego zdaniem współpraca z Geely zapewnia spółce najwyższej klasy know-how w branży, a także dodatkowe możliwości biznesowe. – W dłuższej perspektywie to partnerstwo technologiczne umożliwia nam rozwój, większe zaangażowanie lokalnych dostawców oraz realizację projektu w zakładanych ramach biznesowych – podkreślił szef EMP.

 

Jak zaznaczył, decyzja o wyborze strategicznego partnera technologicznego, ze względu na wpływ niemal na każdy aspekt projektu, była wieloetapowym procesem. – Negocjacje obejmowały pakiet umów, który definiował szeroki zakres współpracy w długim horyzoncie czasowym – dodał.

 

W ocenie szefa EMP, pozyskanie wiarygodnego partnera operującego na rynku globalnym – to również potwierdzenie realności założeń biznesowych, jakie stoją za projektem Izera.

 


Według spółki umowa przyczyni się do popularyzacji Architektury SEA (wprowadzonej na rynek przez Geely Holding we wrześniu 2020 r.), będącej najbardziej zaawansowaną, w pełni elektryczną i elastyczną technologią, obejmująca zarówno elementy mechaniczne, oprogramowanie, jak i szeroki ekosystem cyfrowy.

 

Przypomniano, że na korzystanie z tej technologii do tej pory zdecydowały się marki w ramach grupy Geely Holding, a marki Zeekr i Smart rozpoczęły już produkcję i sprzedaż aut opartych o platformę SEA. „EMP jest pierwszą firmą spoza grupy, która będzie wykorzystywać tę technologię” – podano.


Powstanie prototyp funkcjonalnego polskiego samochodu elektrycznego

Już na początku 2019 roku zaprezentowany zostanie funkcjonalny protop polskiego samochodu elektrycznego. Opracowaniem tego projektu zajmuje się...

zobacz więcej

Zaś dyrektor ds. rozwoju produktu w Electromobility Poland Łukasz Maliczenko wskazał, że jedną z zalet projektu jest pojemna bateria. Jego zdaniem, pozyskana platforma jest najlepszym dostępnym na rynku rozwiązaniem. – Możliwości techniczne jakie daje wybrana technologia w obszarach: driving performance, driving assistance, innowacyjne systemy w zakresie wsparcia kierowcy, ergonomia wnętrza, a także przestronność i możliwość aranżacji przestrzeni pozwolą konkurować Izerze z liderami rynku – wskazał Maliczenko. Dodał, że pozyskana licencja umożliwia EMP ciągły rozwój poszczególnych systemów.

 

Samochody elektryczne polskiej spółki


W 2023 roku ElectroMobility Poland ogłosi partnera odpowiedzialnego za stylistykę oraz listę inwestorów strategicznych projektów.


Na limitowaną serię Izery produkowanej przez ElectroMobility będzie można się zapisać w 2024 roku. Pierwsze samochody mają zjechać z linii produkcyjnej do końca 2025 roku. Początkowa roczna produkcja zakłada 100 tysięcy pojazdów. Przyszli producenci zapowiedzieli trzy modele – najpierw będzie to elektryczny SUV, a potem hatchback i kombi.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Spółka ElectroMobility powstała w 2016 roku z inicjatywy czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu, które objęły po 25 proc. kapitału akcyjnego. Wartość kapitału zakładowego wyniosła 70 mln zł.

Tchórzewski: Trwają prace nad pozyskaniem inwestorów do ElectroMobility Poland

Trwają prace nad pozyskaniem inwestorów do spółki ElectroMobility Poland, odpowiedzialnej za projekt produkcji w Polsce samochodu elektrycznego –...

zobacz więcej

29 lipca 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę inwestycyjną z ElectroMobility Poland, na mocy której państwo obejmie nowe akcje EMP o wartości 250 mln zł. „Podpisanie umowy i dokapitalizowanie EMP umożliwia realizację kolejnego etapu rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Dotychczasowi udziałowcy spółki pozostają w mniejszościowym akcjonariacie z udziałami w wysokości 4,325 proc. każdy, udział Skarbu Państwa wynosi 82,70 proc.” – przekazała wówczas spółka.

 

Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding) jest globalną grupą z siedzibą główną w Hangzhou w Chinach. Jest właścicielem kilku znanych międzynarodowych marek motoryzacyjnych, w tym: Geely Auto, Lynk & Co, ZEEKR, Geometry, Volvo Cars, Polestar, Lotus, London Electric Vehicle Company, Farizon Auto i Cao Cao Mobility. W 2021 roku Geely Holding sprzedało w sumie ponad 2,2 mln pojazdów, przy czym sama sprzedaż Volvo Cars na całym świecie wynosiła prawie 699 tys. sztuk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej