RAPORT

Pogarda

Wyrzutnie HIMARS dla Polski. Kiedy pierwsze dostawy?

Najnowsze

Popularne

W 2023 roku Polska otrzyma pierwsze zestawy HIMARS – poinformował w czwartek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Kolejne wzmocnienie wojska. Polska chce kupić wyrzutnie Himars

„Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 Himars na potrzeby...

zobacz więcej

„Już w przyszłym roku otrzymamy pierwsze zestawy HIMARS. To sprawdzone podczas wojny na Ukrainie i skuteczne systemy artylerii” – napisał w czwartek wicepremier Błaszczak.

 

Zestawy HIMARS dla Polski

 

Jak dodał, „zgodnie z zapowiedzią producenta, Lockheed Martin zaoferuje nam dodatkowo ok. 200 wyrzutni w ramach kolejnego zamówienia”.

 

Polska zamówiła 20 zestawów HIMARS, w tym 18 wyrzutni bojowych i dwie ćwiczebne, w 2019 r. Początkowo zakładano, że dostawy zakończą się do 2023 r.; później, że w przyszłym roku nastąpią pierwsze dostawy.

 

Czytaj także: Polscy żołnierze poznają HIMARS-y i Patrioty


Jak powiedziała wiceprezes ds. strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin Missiles and Fire Control (MFC) Rita Flaherty, dostawa 20 wyrzutni nastąpi zgodnie w początkowym planem.

 


W maju MON skierowało do rządu USA zapytanie ofertowe w sprawie 500 kolejnych wyrzutni. Według koncernu Lockheed Martin w grę wchodzi zaoferowanie Polsce ok. 200 zestawów. W listopadzie MON zawarło umowę na dostawę 218 południowokoreańskich zestawów K239 Chunmoo, których dostawy zaplanowano na lata 2023-27.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej