RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Witold Bańka pozostanie szefem WADA? Decyzja w piątek

Witold Bańka ma zostać wybrany na drugą kadencję (fot. PAP/PA)
Witold Bańka ma zostać wybrany na drugą kadencję (fot. PAP/PA)

Najnowsze

Popularne

W piątek w Montrealu członkowie Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) mają zatwierdzić drugą trzyletnią kadencję Witolda Bańki jako prezydenta tej organizacji. Funkcję jego zastępcy ma zachować natomiast Chinka Yang Yang.

Gra o wpływy w walce z dopingiem. Bańka postawił się potęgom

Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął kontrowersyjną ustawę w walce z dopingiem. To oznacza konflikt ze Światową Organizacją Antydopingową, której...

zobacz więcej

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4x400 m. W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Funkcję tę pełnił do listopada 2019, kiedy podczas kongresu w Katowicach oficjalnie zatwierdzono jego wybór na szefa WADA.


Czym zajmuje się WADA?


WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.


W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).


Jej posiedzenie w piątek rozpocznie się o godzinie 15.00 czasu polskiego. Prezydentem WADA nie można być dłużej niż dwie kadencje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej