RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Upadek giełdy kryptowalut FTX. Media: Umarło kryptomarzenie

Bankructwo trzeciej największej giełdy kryptowalut, FTX, wywołało „efekt Lehman Brothers” (fot. Shutterstock/Chinnapong)
Bankructwo trzeciej największej giełdy kryptowalut, FTX, wywołało „efekt Lehman Brothers” (fot. Shutterstock/Chinnapong)

Najnowsze

Popularne

Bankructwo trzeciej największej giełdy kryptowalut, FTX, wywołało w tej branży „efekt Lehman Brothers”, banku inwestycyjnego, którego upadek w 2008 r. zapoczątkował krach światowego systemu finansowego – uważają eksperci cytowani przez serwis CNN Business. Umarło kryptomarzenie – pisze portal Axios.

Handel kryptowalutami. USA ostrzegają przed działaniami odwetowymi Rosjan

Departament Skarbu zwrócił się do firm zajmujących się kryptowalutami, by zwracały uwagę na kontrolę swoich zabezpieczeń. Ma to związek z obawami,...

zobacz więcej

„Świat kryptowalut widział już wcześniej duże straty finansowe i zobaczy je ponownie, jest to bowiem środowisko, w którym roi się od piramid finansowych i oszustów, (...) ale FTX ma znacznie większe znaczenie dla ekosystemu kryptowalut, niż sugerowałby sam rozmiar firmy – podkreśla Axios.


Gdy krążyły plotki, że założony przez ikonę branży Sama Bankman-Frieda FTX nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli, masowa wyprzedaż aktywów przez użytkowników platformy przyspieszyła zarówno upadek firmy, jak i dodatkowy krach cen niektórych z największych na świecie kryptowalut.


Sam Bitcoin stracił 25 proc. swojej wartości w ciągu kilku dni i w poniedziałek jego cena wynosiła 16,5 tys. dolarów według portalu CoinDesk. Rok temu wynosiła 60 tys. dolarów, a analitycy cytowani przez CNN uważają, że może ona spaść poniżej 10 tys. dolarów.

Ukradła pieniądze z kasy sklepu. Prawie wszystkie straciła na giełdzie kryptowalut

Policjanci z Płońska zatrzymali 30-letnią kobietę, zatrudnioną w jednym z tamtejszych sklepów medycznych, która zabrała ze sklepowej kasy ponad 10...

zobacz więcej

Ether, druga najcenniejsza kryptowaluta na świecie, nie radzi sobie lepiej. Według danych CoinDesk w poniedziałek notowano ją na poziomie około 1230 dolarów, po spadku o ponad 20 proc. w ciągu ostatniego tygodnia.


Solana jest w trakcie „całkowitego upadku


Związana z projektem należącym do Bankman-Frieda Solana jest w trakcie „całkowitego upadku– podaje serwis street.com. Według firmy CoinGecko jej cena od 8 listopada spadła o 51,5 proc., co przekłada się na utratę wartości rynkowej o 5,5 mld dolarów.


„Upadek FTX nie tylko zniszczył zaufanie do kryptowalut, ale także ośmieli regulatorów na całym świecie do przykręcania śruby przewiduje CNN.


„Widzieliśmy w zeszłym tygodniu, że w branży dzieje się szaleństwo, więc potrzebujemy pewnych regulacji i musimy to zrobić właściwie – powiedział w poniedziałek na konferencji w Indonezji szef największej giełdy kryptowalut Binance Changpeng Zhao.

Hakerzy z Korei Północnej ukradli w tym roku ponad miliard dolarów w kryptowalutach

Hakerzy z Korei Północnej ukradli już od początku roku równowartość ponad 1,2 mld dolarów w kryptowalutach – podał w poniedziałek...

zobacz więcej

W zeszłym tygodniu Zhao ocenił, że porównanie obecnego zamieszania na rynku kryptowalut z globalnym kryzysem finansowym z 2008 r. jest „prawdopodobnie trafną analogią.


Bankman-Fried, 30-letni założyciel giełdy FTX, był jedną z twarzy branży kryptowalut, gromadząc fortunę o wartości 26 mld dolarów. Coraz bardziej wartościowa FTX sponsorowała m.in. zespół Mercedesa w Formule 1, reklamowała się podczas finału ligi futbolu amerykańskiego Super Bowl i planowała wspólnie z Visą wprowadzić karty płatnicze powiązane z rachunkami swoich klientów.


10 mld dolarów aktywów klientów z FTX


„Bankman-Fried potajemnie przekazał około 10 mld dolarów aktywów klientów z FTX do swojego funduszu inwestycyjnego Alameda Research – poinformowały źródła Agencji Reutera. W niedzielę władze Bahamów, gdzie mieści się siedziba firmy, podały, że badają potencjalne wykroczenia kryminalne związane z upadkiem firmy.

Hakerzy powiązani z Koreą Płn. ukradli 620 mln dolarów w kryptowalutach

Grupa hakerów powiązanych z Koreą Północną jest odpowiedzialna za włamanie pod koniec marca do gry wideo Axie Infinity i kradzież kryptowalut o...

zobacz więcej

Decyzja o wykorzystaniu miliardów dolarów należących do klientów FTX w celu sfinansowania ryzykownych inwestycji Alameda Research poprzedziła upadek giełdy. W ciągu kilku dni na początku listopada z FTX wypłacono kryptowaluty o wartości ponad 6 mld dolarów.


Chociaż Bankman-Fried zapewniał, że sytuacja jest pod kontrolą, 11 listopada spółka rozpoczęła w USA procedurę upadłościową.


Zgłoszenie upadłości FTX wskazuje, że w momencie składania wniosku spółka miała zobowiązania od 10 do 50 mld dolarów.


„To marzenie jest już martwe


„Wygląda na to, że SBF (Bankman-Fried) – prawdopodobnie najbardziej zaufany człowiek w branży krypto – okaże się kanciarzem, który defraudował fundusze swoich własnych klientów. W takim razie, prawodawcy będą mieli wszelkie powody, by ignorować apele branży o specjalne traktowanie regulacyjne. (...) Podsumowując, marzeniem SBF – i większości innych przedsiębiorców z branży krypto – było ulepszenie i zastąpienie istniejącej infrastruktury finansowej na świecie. To marzenie jest już martwe – ocenia Axios.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej