RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

10-letni Brytyjczyk uzyskał maksymalny wynik w teście Mensy

Dziesięcioletni Yosuf Shah uzyskał 162 punkty w teście MENSA IQ (fot. Shutterstock/smolaw; Yorkshire Post)
Dziesięcioletni Yosuf Shah uzyskał 162 punkty w teście MENSA IQ (fot. Shutterstock/smolaw; Yorkshire Post)

Najnowsze

Popularne

10-letni Yosuf Shah uzyskał 162 punkty w teście MENSA IQ. To maksymalny wynik możliwy do uzyskania przez osoby poniżej 18. roku życia. Tym samym pobił wyniki Stephena Hawkinga i Alberta Einsteina, którzy podobno zdobyli 160 punktów.

Toksyczne zabawki do poprawki. Resort rozwoju za ograniczeniem stosowania aniliny

Zabawki mają zawierać mniej aniliny – przewiduje projekt rozporządzenia, który ukazał się w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji....

zobacz więcej

Jak podaje „The Mirror, na udział w teście inteligencji MENSA Yosuf Shah zdecydował się po namowach szkolnych kolegów, którzy ciągle powtarzali mu, że jest bardzo inteligentny. I mieli rację. Chłopiec uzyskał bowiem 162 punkty – maksimum dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Taki wynik świadczy o tym, że Yosuf należy do jednego procenta najinteligentniejszych ludzi na świecie – i to niezależnie od wieku.


O tym, jak świetny to wynik, świadczyć może to, że Steven Hawking, genialny fizyk i popularyzator kosmologii, zdobył w tym teście 160 punktów (wyniki testu są ujawniane tylko samemu zainteresowanemu). Z kolei Albert Einstein, chociaż oficjalnie nigdy do testu nie przystąpił, według szacunków ekspertów też uzyskałby 160 punktów.


„Wszyscy w szkole mówią, że jestem bardzo bystry


Yosuf Shah nie kryje, że jest z siebie dumny. „Wszyscy w szkole mówią, że jestem bardzo bystry, dlatego chciałem wiedzieć, czy znajdę się w gronie dwóch procent najlepszych osób przystępujących do testu. Mieć taki certyfikat to niesamowite uczucie – powiedział chłopiec w rozmowie z „Yorkshire Evening Post.100 mln USD dla Dolly Parton. Prezent od najbogatszego człowieka [WIDEO]

Właściciel Amazona Jeff Bezos przyznał Dolly Parton nagrodę w wysokości 100 mln dolarów (456 mln zł), doceniając jej działalność charytatywną....

zobacz więcej

O tym, że Yosuf jest wybitnie inteligentny, jego rodzice wiedzieli od dawna.


„Już w przedszkolu zauważyliśmy, że z alfabetem i innymi rzeczami radzi sobie szybciej niż inne dzieci, ale uznaliśmy, że to przecież normalne, że niektóre dzieci uczą się trochę szybciej. Potem okazało się, że ma naturalny talent do matematyki i chyba wtedy zdaliśmy sobie z tego sprawę. Jego nauczyciele za każdym razem, gdy dawali nam szkolne raporty, a były doskonałe, mówili, że nie mają go czego uczyć – wyznał tata chłopca Irfan Shah. Yosuf ma też wyjątkową smykałkę do rozwiązywania łamigłówek.


Yosuf mieszka z rodzicami i dwoma braćmi w Wigton Moor w pobliżu Leeds w Wielkiej Brytanii. Ma już sprecyzowane plany na przyszłość – chce studiować matematykę w Oksfordzie lub Cambridge. By uczcić jego niesamowite osiągnięcie, państwo Shah wybrali się z całą rodziną na obiad do restauracji Nando's.


„Byłam taka dumna. Jest pierwszą osobą w rodzinie, która przystąpiła do testu Mensy. Trochę się niepokoiłam, bo zawsze na egzaminy wchodził do sali pełnej dzieci. Tu byli sami dorośli, więc myśleliśmy, że może być onieśmielony. Ale poradził sobie znakomicie – powiedziała mama chłopca Sana Shah.


Ale od razu dodała, że nie chce, by Yosuf wpadł w samozachwyt. „Dlatego ciągle mu powtarzam: twój tata wciąż jest mądrzejszy od ciebie. Wszyscy podchodzimy do tego z przymrużeniem oka– powiedziała

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej