RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Stare sandały sprzedano na aukcji za 220 tys. dolarów

Buty Steve'a Jobs były wystawione na sprzedaż w domu aukcyjnym Julien's Auctions (fot. Sean Gallup/Getty, Juliens Auctions)
Buty Steve'a Jobs były wystawione na sprzedaż w domu aukcyjnym Julien's Auctions (fot. Sean Gallup/Getty, Juliens Auctions)

Najnowsze

Popularne

Najdroższe sandały, jakie kiedykolwiek zostały sprzedane na aukcji, kosztowały 220 tysięcy dolarów. Nabył je anonimowy kupiec.

100 mln USD dla Dolly Parton. Prezent od najbogatszego człowieka [WIDEO]

Właściciel Amazona Jeff Bezos przyznał Dolly Parton nagrodę w wysokości 100 mln dolarów (456 mln zł), doceniając jej działalność charytatywną....

zobacz więcej

Buty Steve'a Jobsa były wystawione na sprzedaż w domu aukcyjnym Julien's Auctions. Szacowano, że osiągną cenę 60-80 tys. dolarów, jednak podczas licytacji ta urosła do 220 tys. (993 tys. zł). Nabył je anonimowy kupiec. Wcześniej należały do Marka Sheffa, który opiekował się domem Jobsa w kalifornijskim Albany w latach 80. Jego były szef oddał mu je, gdy robił porządki w swojej garderobie. 


Według organizatorów aukcji Jobs nosił brązowe, zamszowe sandały Birkenstock w czasach, gdy w garażu swojego domu w Los Altos wspólnie ze Stevem Wozniakiem konstruował pierwszy komputer Apple. Sprawił sobie buty tej niemieckiej firmy, gdyż był zafascynowany ich praktycznością i solidnością. 


Buty z wystawy


„Sandały były częścią jego prostej strony. Były jego mundurem. Wspaniałą rzeczą w mundurze jest to, że nie musisz się martwić, w co się ubrać rano. Nigdy nie zrobiłby, ani nie kupił niczego tylko po to, by wyróżnić się na tle innych. Był po prostu przekonany o inteligencji i praktyczności projektu oraz komforcie jego noszenia. A w Birkenstockach nie czuł się biznesmenem, więc miał wolność kreatywnego myślenia” – powiedziała niemieckiemu „Vogue'owi” Chrisann Brennan, była partnerka Jobsa i matka jego pierworodnej córki, przy okazji jednej z wystaw, na których prezentowano owe sandały. 


Buty prezentowane były m.in. w pierwszym sklepie Birkenstock w USA w Nowym Jorku, w siedzibie głównej Birkenstock w niemieckim Rahms, a także w Muzeum Historii Wurttemberg w Stuttgarcie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej