RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Symulator zbrodni. Pracownia na Uniwersytecie Wrocławskim

Cztery stanowiska z symulatorami VR oraz monitor (fot. Fot. Paweł Piotrowski/UW)
Cztery stanowiska z symulatorami VR oraz monitor (fot. Fot. Paweł Piotrowski/UW)

Najnowsze

Popularne

Zabójstwo kobiety i dwójki dzieci, morderstwo pozorowane na samobójstwo oraz nieszczęśliwy wypadek – to scenariusze dostępne w specjalnym symulatorze miejsca zbrodni, który uruchomiono na Uniwersytecie Wrocławskim. Będą mogli z niego korzystać studenci prawa i kryminalistyki.

Sukces naukowców z politechniki opolskiej. Znaleźli się w prestiżowym rankingu

Amerykański Uniwersytet Stanforda opublikował ranking naukowców z całego świata, których prace są najczęściej cytowane. Jak poinformowała...

zobacz więcej

W specjalistycznej pracowni kryminalistyki znajdują się cztery stanowiska z symulatorami VR oraz monitor, na którym można obserwować pracę na miejscu zbrodni w wirtualnej rzeczywistości. Wirtualna Sala Zbrodni powstała we współpracy z firmą Asseco, i jak podkreślają jego twórcy, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań na świecie. 

 

Studenci prawa czy kryminalistyki będą mogli w wirtualnej rzeczywistości uczyć się, jak badać i analizować i zabezpieczać ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. Dr Sylwia Skubisz-Ślusarczyk z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego wskazała, że symulator oferuje trzy główne scenariusze, które mogą pojawiać się w różnych konfiguracjach. Opracowali je pracownicy Katedry Kryminalistyki w oparciu o sprawy, które miały miejsce w przeszłości i były konsultowane z szeregiem specjalistów – To zabójstwo pozorowane na samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek oraz zabójstwo kobiety i dwójki dzieci. Scenerią wydarzeń jest wnętrze domu i jego okolice – mówiła.  

 

Dr Iwona Zieniewicz dodała, że studenci muszą zorganizować grupę oględzinową, czyli zdecydować, kto będzie prowadzić oględziny, zabezpieczać ślady, dokumentować, a kto będzie zabezpieczać miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych. – Mają też możliwość dokumentowania swoich działań, wykonywania fotografii, sporządzania szkiców. Na podstawie uzyskanych wyników i zebranego materiału dowodowego muszą zdecydować co dalej z tym zrobić - sformułować wersje zdarzenia i zaplanować kolejne działania w postepowaniu przygotowawczym – tłumaczyła. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej