RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rekordowe poparcie dla atomu w Polsce. Najnowszy sondaż

W Polsce powstaną elektrownie atomowe (fot. Shutterstock/TonyV3112)
W Polsce powstaną elektrownie atomowe (fot. Shutterstock/TonyV3112)

Najnowsze

Popularne

Temat budowy elektrowni atomowych od lat dzielił Polaków. W obliczu kryzysu energetycznego, trend ten jednak wyraźnie się zmienia. Z badania opinii publicznej wynika, że budowy takiej elektrowni w Polsce chce ponad 80 proc. Polaków.

Światowi liderzy piszą o wsparciu dla Polski. Ważne deklaracje

Przywódcy państw zachodnich zapewnili o poparciu dochodzenia ws. wybuchu w Polsce. Liderzy członków NATO i G7 przekazali, że pozostaną w ścisłym...

zobacz więcej

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w Polsce powstaną elektrownie atomowe.


W środę Sejm zajmował się ustawą dot. budowy elektrowni jądrowych w Polsce, a Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawiła sprawozdanie o rządowym projekcie ws. realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która oficjalnie określa partnera technologicznego do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, a także preferowaną lokalizację. Reaktory do budowy, która najprawdopodobniej rozpocznie się w Lubiatowie, dostarczy amerykański koncern Westinghouse.

Jednocześnie jednak ma powstawać drugi projekt. Polska Grupa Energetyczna wraz z firmą ZE PAK porozumiała się z koreańskim KHNP w kwestii budowy komercyjnego projektu jądrowego w Pątnowie.

Jest komunikat Dowództwa Generalnego RP. Chodzi o naszą obronę powietrzną

Trwają spekulacje ws. eksplozji.

zobacz więcej

Po latach sporów ws. atomu teraz poparcie dla budowy elektrowni szybko wzrosło. Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że zdecydowanie „za” atomem i raczej „za” jest aż 85,7 proc. respondentów. Przeciwników jest tylko 9,2 proc. Co ciekawe, aż 99 proc. zwolenników to wyborcy PiS, opozycji – 85 proc.


Poparcie elektrowni jądrowej jest także wysokie wśród osób najstarszych (70+) i o najniższych dochodach (do 999 zł), gdzie „za” jest 100 proc. ankietowanych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej