RAPORT

Pogarda

Rakieta SLS wystartowała. Powrót człowieka na Księżyc coraz bliżej

   Rakieta SLS to najpotężniejszy zbudowany dotąd pojazd kosmiczny (fot. JOE SKIPPER / Reuters / Forum)
Rakieta SLS to najpotężniejszy zbudowany dotąd pojazd kosmiczny (fot. JOE SKIPPER / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Rakieta Space Launch System (SLS) wystartowała z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Najpotężniejsza rakieta w historii wyniesie kapsułę Orion z manekinami w podróż dookoła Księżyca w ramach misji Artemis I. Jest to pierwszy krok w ramach programu, którego celem jest ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu.

Program Artemis. Capstone dotarł na orbitę Księżyca

Cztery miesiące po starcie satelita Capstone amerykańskiej agencji kosmicznej NASA osiągnął orbitę Księżyca – poinformowała w niedzielę wieczorem...

zobacz więcej

Rakieta wyruszyła o godz. 7.48 rano czasu polskiego, rozpoczynając ponad 25-dniową podróż. „Ruszamy razem, do Księżyca i jeszcze dalej” – oznajmił prowadzący transmisję przedstawiciel NASA. 

 

Podczas misji statek Orion, napędzany przez moduł serwisowy dostarczony przez Europejską Agencję Kosmiczną, znajdzie się 100 km od powierzchni Księżyca i okrąży go, po czym wróci na Ziemię, lądując 11 grudnia w Pacyfiku. 

 

Podczas misji ma pokonać prawie 2 mln km, więcej niż jakikolwiek inny pojazd przeznaczony do transportu ludzi. Po drodze zostawi też 10 satelitów do badań Księżyca i innych ciał niebieskich położonych blisko Ziemi. Na pokładzie Oriona znajdą się trzy manekiny, co ma pomóc w ocenie bezpieczeństwa misji dla ludzi. 


Teleskop Hubble'a pokazał trzy etapy wybuchu supernowej

Z pomocą Teleskopu Hubble'a i tzw. soczewkowania grawitacyjnego astronomowie uchwycili aż trzy różne momenty eksplozji supernowej, która w dodatku...

zobacz więcej

W ramach kolejnej planowanej misji, Artemis II w 2024 r., podobny lot mają odbyć astronauci, zaś w 2025 roku mają oni wylądować na Księżycu. Rok później ma dojść do skompletowania stałej, mieszkalnej bazy kosmicznej na orbicie księżycowej. W długiej perspektywie stała obecność ludzi na Księżycu ma pomóc w przygotowaniach do eksploracji Marsa. 

 

W program Artemis zaangażowane są nie tylko USA, ale inne kraje w ramach tzw. porozumień Artemis. Stroną porozumień jest też Polska, która miała swój udział w ramach współpracy NASA z Europejską Agencją Kosmiczną w tworzeniu Oriona. Europejscy astronauci mają również w przyszłości polecieć na Księżyc w ramach misji. 

 

Rakieta SLS


Rakieta SLS – najpotężniejszy zbudowany dotąd pojazd kosmiczny – ma za sobą długą historię niepowodzeń, awarii i opóźnień, była też krytykowana za wysokie koszty. Rozpoczęty w 2011 r. projekt SLS pochłonął ponad 20 mld dolarów, a każdy start jednorazowej rakiety ma kosztować ponad 4 mld.


Start rakiety został w tym roku dwukrotnie odwoływany ze względu na usterki techniczne. Tuż przed trzecim startem rakieta odniosła nieznaczne uszkodzenia ze względu na huragan Nicole, który nawiedził Florydę, ale NASA uznała, że nie były na tyle poważne, by przełożyć lot rakiety.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej