RAPORT

Pogarda

CNN: Samolot NATO śledził pocisk, który spadł we wsi Przewodów

Najnowsze

Popularne

Samolot rozpoznawczy NATO patrolujący we wtorek polską przestrzeń powietrzną, śledził rakietę, która spadła na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów – podaje stacja CNN i powołuje się na przedstawiciela wojskowego Sojuszu.

Rosyjska rakieta spadła na Polskę. Na czym polega artykuł 4 Traktatu o NATO?

W Przewodowie na Lubelszczyźnie, blisko granicy z Ukrainą, spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch Polaków. Polskie...

zobacz więcej

– Dane ze śladami radarowymi pocisku zostały dostarczony NATO i Polsce – powiedział jeden z wojskowych NATO. CNN podaje, że urzędnik Sojuszu nie powiedział, kto ani skąd wystrzelił rakietę. 

 

Samoloty NATO prowadzą regularne loty rozpoznawcze wokół Ukrainy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Samolot lecący we wtorek nad Polską monitorował wydarzenia na Ukrainie. 

  

Jak podawało w komunikacie polskie MSZ, we wtorek przed godz. 16 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Eksplozja we wsi Przewodów


Prezydent Andrzej Duda w nocnym oświadczeniu dla mediów powiedział, że „nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze”. 

  

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w środę po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji, że „to mało prawdopodobne, że rakieta, która spadła na Polskę, została wystrzelona z Rosji”. 

  

Od 24 lutego, czyli agresji Rosji na sąsiedni kraj, samoloty zwiadowcze NATO prowadzą regularny monitoring przestrzeni powietrznej wokół Ukrainy, realizowany w ramach sojuszniczej inicjatywy AWACS, czyli Powietrznego Systemu Ostrzegania i Kontroli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej