RAPORT

Pogarda

Władze Warszawy nakładają wyższe podatki

Władze Warszawy zamierzają podnieść podatki od nieruchomości aż o 12 proc. (fot. Radek Pietruszka/PAP)
Władze Warszawy zamierzają podnieść podatki od nieruchomości aż o 12 proc. (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Najnowsze

Popularne

Władze Warszawy zamierzają podnieść podatki od nieruchomości aż o 12 proc. Za 1 mkw. mieszkania trzeba będzie zapłacić 1 zł, co dla właściciela 70-metrowego mieszkania oznacza wydatek w 840 zł plus kilkaset złotych za grunt – wynika z projektu uchwały Rady Miasta w sprawie stawek podatku. Głosowanie nad projektem w czwartek.

GUS poinformował o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 17,9 proc. licząc rok do roku. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny.

zobacz więcej

Zgodnie z projektem za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych trzeba będzie zapłacić 1 zł, to jest o 0,11 zł więcej w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2022. 

 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą za 1 mkw. 28,78 zł. Wzrost o 3,04 zł w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2022. 

 

Do 5,87 zł od 1 mkw. wzrosną podatki od powierzchni użytkowej budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych o powierzchni użytkowej do 2000 mkw., czyli więcej o 0,62 zł niż w tym roku. Niemal 10 zł (9,71 zł) wyniesie podatek od 1 mkw. powierzchni użytkowej pozostałych budynków. 


Wzrosną również daniny za grunt. W 2023 roku 1,16 zł od 1 mkw. wyniesie podatek powierzchni dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a 0,61 zł od 1 mkw. powierzchni dla gruntów pozostałych. 

Dzień Równych Wynagrodzeń obu płci. Na którym miejscu w UE jest Polska?

Przy okazji dnia EqualPayDay (promującego świadomość na temat zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć) w sieci przypomniano dane Eurostatu,...

zobacz więcej

Jeżeli nowe stawki wejdą w życie, to właściciel 70-metrowego mieszkania z gruntem ok. 30 mkw. zapłaci w 2023 r. ponad 1 tys. zł, a rodzina mieszkająca w domu o pow. 170 mkw. na tysiącmetrowej działce odda ratuszowi ponad 2,6 tys. zł. 

 

Krytycznie o projekcie wypowiedział się radny opozycji Wiktor Klimiuk (PiS). – Prezydent nie oszczędza na inwestycjach, które nie są inwestycjami pierwszej potrzeby, a po pieniądze na ich realizację sięga coraz głębiej do kieszeni mieszkańców – powiedział. 

 

Klimiuk wskazał na budowę kładki pieszo-rowerowej lub zwężanie ulic. – W czasie kryzysu miasto powinno raczej luzować podatki, aby ulżyć mieszkańcom, a nie zabierać im pieniądze i wydawać na inwestycje, które można by odłożyć na lepsze czasy – ocenił. 

 

Przyznał, że do tej pory, co roku podnoszono podatki od nieruchomości oraz inne daniny lokalne, jednak nigdy aż tak wysoko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej