
Przywódcy państw zachodnich zapewnili o poparciu dochodzenia ws. wybuchu w Polsce. Liderzy członków NATO i G7 przekazali, że pozostaną w ścisłym kontakcie ze względu na eksplozje w miejscowości Przewodów. Deklaracje o wsparciu Polski opublikowali już m.in. przywódcy Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Komisji oraz Rady Europejskiej.
„Polska może liczyć na wsparcie Francji i naszą gotowość do pomocy w prowadzonych śledztwach” – napisał w środę na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron, odnosząc się do informacji o pociskach, które spadły na Polskę.
„Rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić naszą solidarność” – dodał Macron.
Brytyjski premier zaoferował Polsce „wszelką pomoc” potrzebną do szybkiego ustalenia, co stało się w Przewodowie – informuje Downing Street po rozmowie między Rishim Sunakiem a prezydentem Andrzejem Dudą.
„Premier powtórzył zapewnienie o solidarności z Polską, jako bliskim sojusznikiem i przekazał kondolencje dla ofiar i ich rodzin” – czytamy w komunikacie kancelarii premiera Sunaka.
Według Downing Street politycy zgodzili się, by „pozostać w bliskim kontakcie” i koordynować dalsze działania z "zagranicznymi partnerami, w tym z sojusznikami z NATO".
Prezydent USA Joe Biden przekazał, że ze światowymi liderami rozmawia w sprawie ofiar śmiertelnych we wschodniej Polsce i zaangażowania Stanów Zjednoczonych we wsparcie polskiego śledztwa.
Prezydent Stanów Zjednoczonych ocenił, że jest mało prawdopodobne, aby pocisk, który w Przewodowie zabił dwóch polskich obywateli, został wystrzelony z Rosji. Zaznaczył, że na razie sprawa nie została dogłębnie zbadana.
Władze Czech wyraziły solidarność z Polską po doniesieniach o wybuchu przy granicy z Ukrainą, w którym zginęły dwie osoby.
Premier Czech Petr Fiala napisał w mediach społecznościowych, że jeśli Polska potwierdzi, że na jej terytorium spadły rosyjskie rakiety, należy to uznać za dalszą eskalację ze strony Rosji.
„Zdecydowanie wspieramy naszego sojusznika z Unii Europejskiej i NATO” – dodał szef czeskiego rządu.
Szef Rady Europejskiej napisał na Twitterze, że jest wstrząśnięty informacjami o rakiecie lub innej amunicji, która zabiła dwie osoby w Polsce. Charles Michel przekazał kondolencje rodzinom.
„Jesteśmy z Polską i jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej oraz innymi sojusznikami" – napisał przewodniczący Rady.
„W tym trudnym czasie składam najgłębsze kondolencje narodowi polskiemu” – napisał na Twitterze kanadyjski premier Justin Trudeau.
„Jestem informowany o najnowszych wydarzeniach w Polsce. Ściśle monitorujemy sytuację i jesteśmy w tej chwili w kontakcie z naszymi partnerami i sojusznikami” – dodał Trudeau.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z prezydentem RP Andrzej Dudą.
„Wymieniliśmy dostępne informacje i wyjaśniamy wszystkie fakty. Polska, Ukraina, cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją” – zaznaczył.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że jest zaniepokojona informacjami o wybuchu w Polsce po zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta.
Szefowa Komisji złożyła kondolencje i przekazała słowa wsparcia oraz solidarności z Polską i ukraińskimi przyjaciółmi. „Monitorujemy sytuację” – napisała.
Japoński premier Fumio Kishida po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji, które odbyło się w środę oświadczył, że Japonia jest „bardzo zaniepokojona” i uważnie obserwuje rozwój sytuacji.
– Rozwój sytuacji na Ukrainie wpływa na istotę porządku międzynarodowego i jest nierozerwalnie związany ze sprawami bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku – powiedział Kishida, którego wypowiedz cytuje japońskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył w rozmowie z szefem MSZ Zbigniewem Rauem kondolencje z powodu utraty życia dwóch polskich obywateli w wybuchu we wschodniej Polsce – podał Departament Stanu.
Amerykański dyplomata poruszył też sprawę w rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą.
„Sekretarz wyraził kondolencje z powodu utraty życia dwóch Polaków i powtórzył pełne wsparcie USA i pomoc przy dochodzeniu Polski. Podkreślając siłę więzów NATO, sekretarz i minister spraw zagranicznych zaakcentowali wagę tego, by Sojusz pozostał w bliskiej koordynacji, podczas gdy badamy to zdarzenie i rozważamy kolejne kroki" – napisał w komunikacie rzecznik resortu dyplomacji Ned Price.
Premier Słowacji Eduard Heger napisał na Twitterze, że jego kraj jest zaniepokojony doniesieniami z Przewodowa.
„Skontaktowałem się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić solidarność i nasze pełne wsparcie” – dodał premier Słowacji.
Na swoim Twitterze prezydent Rumunii Klaus Iohannis napisał, że Rumunia w pełni solidaryzuje się z przyjaciółmi i sojusznikami w Polsce w związku z niepokojącymi wiadomościami dotyczącymi wybuchów na jej terytorium.
Swój wpis zakończył hasłem „WeAreNATO” czyli „Jesteśmy NATO”.