RAPORT

Pogarda

GUS poinformował o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 17,9 procent licząc rok do roku (fot. Shutterstock/Tero Vesalainen)
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 17,9 procent licząc rok do roku (fot. Shutterstock/Tero Vesalainen)

Najnowsze

Popularne

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 17,9 proc. licząc rok do roku. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny.

Tarcza antyinflacyjna. Co z niższym VAT na żywność?

Od 1 stycznia zostawimy zerowy VAT na żywność – poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do planowanych zmian w...

zobacz więcej

Opublikowane dane są zgodne z przedstawionym przez GUS pod koniec października tak zwanym szybkim szacunkiem inflacji. 


Z opublikowanego wczoraj przez Narodowy Bank Polski raportu o inflacji i wzroście gospodarczym wynika, że w przyszłym roku
średnioroczna inflacja wyniesie 13,1 proc., w 2024 r. będzie to 5,9 proc., a w 2025 r. inflacja powinna spaść do 3,5 proc. W ramach walki z inflacją rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną. Do końca roku będą obowiązywać obniżone stawki VAT między innymi
na żywność, oleje silnikowe i nawozy. Na początku ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w przyszłym roku tarcza będzie obowiązywać w zmienionej formie.Ma zostać utrzymana zerowa stawka VAT na żywność, natomiast obciążenia związane z cenami energii mają być zmniejszane kosztem spółek energetycznych. Rząd zdecydował też, że w przyszłym roku ceny prądu na gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm.

Ustawa antylichwiarska z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antylichwiarską – poinformowała jego kancelaria. Ustawa zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów...

zobacz więcej

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że rząd dalej będzie podejmował działania związane z ograniczeniem inflacji. Podkreślił, że jest ona problemem globalnym. W jego ocenie obecna inflacja w głównej mierze spowodowana jest szantażem gazowym Rosji oraz manipulacjami cen energii na rynkach międzynarodowych. 


Stwierdził, że w walce z inflacją rząd może korzystać z narzędzi podatkowych. Chodzi m.in. o obniżkę podatków VAT np. na paliwa czy żywność, które obowiązują do końca roku.


Na przedłużenie tych rozwiązań nie chce zgodzić się jednak Komisja Europejska, według której są one niezgodne z prawem unijnym. Piotr Muller mówił, że rząd może je skonstruować w inny sposób, poprzez ceny maksymalne i taryfowanie niektórych cen na rynku energii elektrycznej oraz gazu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej