RAPORT

Pogarda

Nitras zaatakował aktywistów. Szokująca decyzja sądu [WIDEO]

Sławomir Nitras, poseł Platformy Obywatelskiej (fot. YouTube/Fundacja Pro Tv)
Sławomir Nitras, poseł Platformy Obywatelskiej (fot. YouTube/Fundacja Pro Tv)

Najnowsze

Popularne

Poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras w 2018 roku krzyczał do działaczy pro-life, że są „gnojami” i „bandą psycholi”. Poprzez szturchanie, popychanie i uderzanie miał też naruszyć nietykalność cielesną, więc sprawa trafiła do sądu. – Teraz umorzono postępowanie, a sąd stwierdził znikomą szkodliwość społeczną. Na pewno będziemy składać zażalenie – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info mec. Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris.

PO nielegalnie powołało ponad 100 sędziów? „Sprawa musi trafić do TK”

Sędziowie sprzyjający opozycji atakują nowych sędziów. Czy sami zostali wybrani zgodnie z prawem?

zobacz więcej

Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście zdaniem Lewandowskiego podzielił trafność aktu oskarżenia w zakresie tego, że poseł dopuścił się publicznego znieważenia aktywisty oraz naruszył jego nietykalność cielesną, m. in. uderzając go. 


– Z drugiej strony uznał, że stopień szkodliwości społecznej tego czynu jest znikomy i umorzył postępowanie uznając, że nie ma mowy o przestępstwie – zaznacza mecenas i dodaje: „Na pewno będziemy składać zażalenie na to postanowienie”. W rozmowie z portalem tvp.info podkreśla, że „jeśli chodzi o pana posła Nitrasa, to nie jest pierwsze zachowanie, budzące kontrowersje publiczne”. 


– Pytanie, na ile sądy będą aprobować tego typu działalność posłów na Sejm RP. Takie sytuacje bardzo mocno obniżają poziom debaty publicznej – komentuje.

Opozycja zablokuje projekt ograniczenia immunitetów? Konferencja rzecznika PiS

Liczymy, że opozycja się przyłączy i nie będzie blokować rozwiązań dotyczących ograniczenia immunitetów parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów –...

zobacz więcej

Nitras regularnie szokuje


Bartosz Lewandowski nie zgadza się z decyzją sądu i wskazuje, że czynu dopuścił się poseł. 


Od niego wymagane są wyższe standardy zachowania w przestrzeni publicznej niż od szeregowego obywatela. Przy ocenie stopnia szkodliwości społecznej czynu sąd powinien uwzględnić, że chodzi o reprezentanta narodu – uważa. Przekonuje, że słowa i czyny parlamentarzysty mają znacznie większy wydźwięk w debacie publicznej. – Czym innym jest zajęcie stanowiska i krytyczne uwagi pod adresem jakiegoś środowiska czy organizacji pozarządowej, a czym innym wyzywanie od „gnojków”, „gówniarzy” i „bandy psycholi”. Tego po prostu nie można akceptować w przestrzeni publicznej – zaznacza.


Sejm za zniesieniem immunitetu


W 2018 r. w okolicach Placu Defilad w Warszawie Nitras znieważył aktywistę Fundacji Pro Prawo do Życia.


– W trakcie interwencji policji wobec osoby zakłócającej legalne zgromadzenie, zorganizowane poprzez Fundację, użył wobec Dawida Wachowiaka określeń: „gnoje”, „gówniarz”, „dureń” oraz „banda psycholi”, czym w ocenie oskarżyciela prywatnego znieważył go, a także naruszył jego nietykalność cielesną poprzez szturchanie i popychanie oraz uderzanie go w rękę – komentował adwokat Filip Wołoszczak, który przed sejmową komisją reprezentował oskarżyciela prywatnego.

Szczuka z rozbrajającą szczerością. Przyznała, że nie zna się na tym, o co pyta [WIDEO]

Feministka Kazimiera Szczuka nie ma dobrej serii. W każdym kolejnym wywiadzie, jaki prowadzi w RMF FM, zalicza wpadki i popełnia błędy. Tym razem...

zobacz więcej

Wołoszczak dodał, że działanie Nitrasa nie było związane z wykonywaniem mandatu posła, a opisane zdarzenie zostało udokumentowane na nagraniu wideo dostępnym w internecie. W jego ocenie, film ten „w sposób niepozostawiający wątpliwości udowadniał winę posła”.


– Nie byłem na żadnej demonstracji, nikogo nie dotknąłem, nikogo nie uderzyłem, nie obraziłem – tłumaczył z kolei Sławomir Nitras.W 2019 r. za odebraniem immunitetu Sławomirowi Nitrasowi głosowało 255 posłów, przeciw było 165, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej