RAPORT

Pogarda

Zamrożenie cen gazu. Rzecznik rządu o szczegółach projektu ustawy [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

– Ustawa gazowa, która zamrozi ceny w niektórych obszarach, pojawi się na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu - zapowiedział w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller. – Dopracowujemy te rozwiązania - dodał.

Tarcza antyinflacyjna. Poseł: Brukseli nie podoba się wsparcie dla obywateli i firm

Brukseli nie podoba się wsparcie państwa polskiego dla obywateli i firm – ocenił w programie „Strefa Starcia” TVP Info poseł PiS Marcin Porzucek....

zobacz więcej

Rzecznik rządu pytany w programie „Gość Wiadomości” o zamrożenie cen energii i gazu wskazał, że „pewne rozwiązania” w przypadku cen energii elektrycznej zostały przyjęte w ramach rozporządzenia. – Natomiast jeśli chodzi o kwestie gazowe, też niebawem rozwiązanie się pojawi – wskazał rzecznik.

 

Jak poinformował, nie w tym tygodniu na posiedzeniu rządu, a za tydzień zostanie przedstawiony projekt ustawy gazowej, która „w niektórych obszarach” zamrozi ceny i wprowadzi taryfy.

 

– Dziś jeszcze o tym dyskutował Stały Komitet Rady Ministrów. Dopracowujemy jeszcze te rozwiązania – powiedział Müller.

 

Jak poinformowała Komisja Europejska, „komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni przedstawił wytyczne dotyczące obowiązujących przepisów w dziedzinie opodatkowania energii w swoim piśmie z kwietnia 2022 r. do ministrów finansów UE". Pismo to jest publiczne i przypomina między innymi, że nowe przepisy dotyczące VAT obowiązują od 6 kwietnia 2022 r. po jednomyślnym zatwierdzeniu ich przez Radę UE (państwa członkowskie).

 


Nowe przepisy umożliwiły państwom członkowskim obniżenie stawek VAT do 0 proc. na niektóre towary zaspokajające podstawowe potrzeby, w tym żywność. – Obecne ramy prawne nie pozwalają jednak na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo – dodała Komisja.

 

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. 

Krasnodębski: Konieczna zmiana całej polityki energetycznej i klimatycznej UE

Konieczna jest zmiana całej dotychczasowej polityki energetycznej i klimatycznej UE – przekonywał w Parlamencie Europejskim europoseł PiS prof.r...

zobacz więcej

Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

 

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

 

Przeczytaj też: Polacy płacą za energię najwięcej w UE? Fake news PO


– Na pewno będziemy wydłużać mrożenie cen gazu na określonym poziomie na cały kolejny rok dla tej samej grupy, która została objęta w tym roku, czyli wszystkie gospodarstwa domowe, szkoły, szpitale, żłobki, podmioty wrażliwe, świadczące usługi wrażliwe, organizacje pozarządowe, kościoły, związki wyznaniowe. Dla tych wszystkich podmiotów ta tarcza gazowa będzie wydłużona – powiedziała na początku listopada minister klimatu Anna Moskwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej