RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nie żyje legenda. Zmarł Jerzy Połomski

Najnowsze

Popularne

Nie żyje Jerzy Połomski. Wybitny piosenkarz i aktor zmarł w wieku 89 lat – poinformowała menadżerka artysty. Przez ponad 60 lat na scenie wylansował dziesiątki przebojów, w tym „Cała sala śpiewa z nami”, „Bo z dziewczynami”, „Daj” czy „Nie zapomnisz nigdy”. Ostatnie lata życia spędził w Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie.

Zmarł kompozytor hitu „Jesteśmy na wczasach”

Zmarł Janusz Sent, pianista, kompozytor i aranżer. Był autorem piosenek m.in „Jesteśmy na wczasach”, „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę”....

zobacz więcej

Niedawno Jerzy Połomski obchodził urodziny. 89 lat skończył 18 września.


Urodził się w 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Tam kształcił się na budowlańca, a po maturze wyjechał do Warszawy. Po tym, jak nie dostał na studia z architektury, wybrał Wydział Estradowy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Tak zaczęła się jego przygoda ze sceną. Jako aktor zadebiutował w 1957 roku na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena.


Życie i kariera Jerzego Połomskiego


Zmianę nazwiska na bardziej sceniczne zaproponował mu jeden z wykładowców, który przekonał go również do tego, by zamiast aktorstwu poświęcił się muzyce.


Także w 1957 roku Połomski dokonał pierwszych nagrań radiowych, dając się poznać szerokiej publiczności jako wokalista. W 1958 r. zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Utwór „Woziwoda” przyniósł Połomskiemu II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 r.


Na przełomie lat 60. i 70. Połomski stał się jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Polsce. Wylansował takie przeboje jak „Cała sala śpiewa”, „Daj”, „Bo z dziewczynami” czy „Komu piosenkę?”. W jego repertuarze znajdowały się także interpretacje przedwojennych utworów.


W 1959 r. Połomski zadebiutował jako solista, nagrywając swojego pierwszego long-playa pod tytułem „Podwieczorek z piosenką”. Kolejne płyty – m.in. „Nie zapomnisz nigdy” (1972), „Warszawa moja miłość” (1974), „Z tobą świat nie ma wad” (1976) – utwierdziły jego pozycję jako jednego z czołowych piosenkarzy w kraju.

Jerzy Połomski z fanami, Opole 1974 r. (fot. PAP/CAF/Edmund Uchymiak)
Jerzy Połomski z fanami, Opole 1974 r. (fot. PAP/CAF/Edmund Uchymiak)

W późniejszych latach kariery, Połomski wydawał także płyty z przedwojennymi piosenkami: „Przedwojenne przeboje” (1994), a także kolędami i piosenkami świątecznymi „Kolędy i pastorałki śpiewa Jerzy Połomski” (1998).


Zagraniczne trasy od Europy aż po Kubę


W czasach największej popularności Połomski koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji a nawet na Kubie. Wielokrotnie występował także w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Dwukrotnie – w 1967 i 69 roku – został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, przy okazji jubileuszu Polski Ludowej. W 2000 r. Połomskiego wyróżniono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a osiem lat później otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

85. urodziny Jerzego Połomskiego. Prezydent: Pana dorobek od sześciu dekad zachwyca słuchaczy

„Z okazji 85. urodzin proszę przyjąć moje serdeczne życzenia, wyrazy uznania oraz podziękowania za Pański bogaty dorobek twórczy, który od przeszło...

zobacz więcej

W 1969 r. został laureatem nagrody jury oraz Radia i TV na festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii a rok później zajął III miejsce na Coupe d'Europe Musicale w Szwajcarii. Otrzymał także nagrodę publiczności na KFPP Opole '73 oraz Złotego Mikrofonu Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku w 1993 r.


W 2009 r. piosenkarz otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.


Karierę zakończył, zaplanował pogrzeb


W 2018 r. u piosenkarza pojawiły się problemy ze słuchem. Po ponad 60 latach koncertowania postanowił zawiesić działalność artystyczną. Latem 2021 r. Połomski trafił do Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie. Sam artysta zaplanował swój pogrzeb na Cmentarzu Powązkowskim.


Zobacz także: Rozpoczyna się II Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej