Nie żyje Jerzy Połomski. Wybitny piosenkarz i aktor zmarł w wieku 89 lat – poinformowała menadżerka artysty. Przez ponad 60 lat na scenie wylansował dziesiątki przebojów, w tym „Cała sala śpiewa z nami”, „Bo z dziewczynami”, „Daj” czy „Nie zapomnisz nigdy”. Ostatnie lata życia spędził w Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie.
Zmarł Janusz Sent, pianista, kompozytor i aranżer. Był autorem piosenek m.in „Jesteśmy na wczasach”, „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę”....
zobacz więcej
Niedawno Jerzy Połomski obchodził urodziny. 89 lat skończył 18 września.
Urodził się w 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Tam kształcił się na budowlańca, a po maturze wyjechał do Warszawy. Po tym, jak nie dostał na studia z architektury, wybrał Wydział Estradowy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Tak zaczęła się jego przygoda ze sceną. Jako aktor zadebiutował w 1957 roku na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena.
Zmianę nazwiska na bardziej sceniczne zaproponował mu jeden z wykładowców, który przekonał go również do tego, by zamiast aktorstwu poświęcił się muzyce.
Także w 1957 roku Połomski dokonał pierwszych nagrań radiowych, dając się poznać szerokiej publiczności jako wokalista. W 1958 r. zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Utwór „Woziwoda” przyniósł Połomskiemu II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 r.
Na przełomie lat 60. i 70. Połomski stał się jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Polsce. Wylansował takie przeboje jak „Cała sala śpiewa”, „Daj”, „Bo z dziewczynami” czy „Komu piosenkę?”. W jego repertuarze znajdowały się także interpretacje przedwojennych utworów.
W 1959 r. Połomski zadebiutował jako solista, nagrywając swojego pierwszego long-playa pod tytułem „Podwieczorek z piosenką”. Kolejne płyty – m.in. „Nie zapomnisz nigdy” (1972), „Warszawa moja miłość” (1974), „Z tobą świat nie ma wad” (1976) – utwierdziły jego pozycję jako jednego z czołowych piosenkarzy w kraju.
W późniejszych latach kariery, Połomski wydawał także płyty z przedwojennymi piosenkami: „Przedwojenne przeboje” (1994), a także kolędami i piosenkami świątecznymi „Kolędy i pastorałki śpiewa Jerzy Połomski” (1998).
W czasach największej popularności Połomski koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji a nawet na Kubie. Wielokrotnie występował także w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Dwukrotnie – w 1967 i 69 roku – został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, przy okazji jubileuszu Polski Ludowej. W 2000 r. Połomskiego wyróżniono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a osiem lat później otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
„Z okazji 85. urodzin proszę przyjąć moje serdeczne życzenia, wyrazy uznania oraz podziękowania za Pański bogaty dorobek twórczy, który od przeszło...
zobacz więcej
W 1969 r. został laureatem nagrody jury oraz Radia i TV na festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii a rok później zajął III miejsce na Coupe d'Europe Musicale w Szwajcarii. Otrzymał także nagrodę publiczności na KFPP Opole '73 oraz Złotego Mikrofonu Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku w 1993 r.
W 2009 r. piosenkarz otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.
W 2018 r. u piosenkarza pojawiły się problemy ze słuchem. Po ponad 60 latach koncertowania postanowił zawiesić działalność artystyczną. Latem 2021 r. Połomski trafił do Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie. Sam artysta zaplanował swój pogrzeb na Cmentarzu Powązkowskim.
Zobacz także: Rozpoczyna się II Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”