RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rozpoczyna się II Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”

Produkcje zgłoszone przez nadawców publicznych z kilkunastu krajów regionu zostaną zaprezentowane podczas rozpoczynającego się w poniedziałek II Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego „Heart of Europe”, którego organizatorem jest TVP. Laureaci nagród zostaną wyłonieni w czwartek 17 listopada.

70-lecie Telewizji Polskiej. Wielka urodzinowa gala w Operze Narodowej [WIDEO]

W niedzielę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbywa się wielka urodzinowa „Gala Jubileuszowa – 70 lat Telewizji Polskiej”. Biorą w...

zobacz więcej

Podczas briefingu prasowego, który odbył się w warszawskiej siedzibie Telewizji Polskiej, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej TVP i koordynator festiwalu Marek Solon-Lipiński podkreślił, że wydarzenie stanowi forum debaty zarówno artystycznej, jak również poświęconej wspólnym przyszłym projektom nadawców publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej. - TVP ma za zadanie pokazywać pewne trendy. Potrafimy ułatwiać zrozumienie pewnych zjawisk. Wydaje się, że zaproszenie produkcji z innych części świata bardzo dobrze wpisuje się w ten nurt. Jako nadawca publiczny mamy wręcz obowiązek ustawowy prezentowania twórczości europejskiej, przy czym często jest to twórczość z zachodniej Europy. Natomiast my chcieliśmy bardziej naświetlić to, co jest istotne dla naszych kolegów czy przyjaciół z innych krajów. Wierzymy bardzo mocno, że to jest świetny przykład misji publicznej - przybliżanie mieszkańcom Polski tego, co ważne, co bliskie mieszkańcom Ukrainy, Litwy czy Czech, a także innych krajów, które biorą udział w tym festiwalu - powiedział Solon-Lipiński.


Przypomniał, że w I odsłonie festiwalu wzięło udział 12 nadawców publicznych. - W tym roku to jest 13, także bardzo się z tego cieszymy. Są to przedstawiciele nadawców z krajów bałtyckich, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Gruzji, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji oraz Serbii. Także mamy do czynienia z mieszanką kulturową, mimo że o wspólnych korzeniach, to jednak zróżnicowaną, bo jest w niej trochę północy, południa. Te produkcje na pewno różnią się temperamentem. To też jest świetna okazja do poszukiwań zarówno tego, co wspólne, ale i tego, co różne. Oczywiście, widać bardzo mocno te wspólne korzenie. Jest bardzo wiele rzeczy, które nas łączą. Łączy nas historia - zwrócił uwagę.


Ponad 100 projektów zgłoszonych do konkursu

„Gala Jubileuszowa – 70 lat Telewizji Polskiej”. Wielkie gwiazdy na imprezie TVP

W niedzielę o godzinie 17:15 w Teatrze Wielkim odbędzie się gala urodzinowa z okazji 70-lecia Telewizji Polskiej, podczas której prowadzący Anna...

zobacz więcej

Dyrektor ds. współpracy międzynarodowej TVP przedstawił nominowanych w pięciu kategoriach. Jak poinformował, zaproszeni nadawcy publiczni zgłosili łącznie ponad 100 projektów. - Zaprosiliśmy również naszych kolegów z innych telewizji publicznych do zgłoszenia jurorów, którzy następnie oceniali te projekty. W wyniku tej oceny każde z jury, w składzie którego było maksymalnie po jednym przedstawicielu każdego kraju, dokonało wyboru pięciu najlepszych propozycji w każdej z kategorii. Następnie dokonają spośród tych pięciu wyboru najlepszego i tego, który zajmie drugie miejsce - wyjaśnił.


Nagrody zostaną przyznane w 5 kategoriach: film fabularny, serial fabularny, film dokumentalny, dzieci i młodzież oraz digital. Gala wręczenia nagród odbędzie się 17 listopada w Warszawie. Nominowane produkcje można oglądać za darmo do 30 listopada na stronie: https://heartofeurope.tvp.pl/.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej