RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

100 mln USD dla Dolly Parton. Prezent od najbogatszego człowieka [WIDEO]

W ciągu 27 lat Dolly Parton ufundowała 100 mln książek dla potrzebujących dzieci (fot. Theo Wargo/Getty Images for The Rock and Roll Hall of Fame)
W ciągu 27 lat Dolly Parton ufundowała 100 mln książek dla potrzebujących dzieci (fot. Theo Wargo/Getty Images for The Rock and Roll Hall of Fame)

Najnowsze

Popularne

Właściciel Amazona Jeff Bezos przyznał Dolly Parton nagrodę w wysokości 100 mln dolarów (456 mln zł), doceniając jej działalność charytatywną. Otrzymaną kwotę piosenkarka będzie mogła przeznaczyć na wybrane przez siebie cele dobroczynne.

Zmarł Irańczyk, pierwowzór filmowego bohatera hitu Spielberga „Terminal”

W sobotę zmarł Irański uchodźca Merhan Karimi Nasseri. Przez 18 lat mieszkał na paryskim lotnisku Charles de Gaulle. Był inspiracją do powstania...

zobacz więcej

Nagroda Courage and Civility (Odwaga i Uprzejmość) przyznawana jest od 2021 r. przez jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Jeffa Bezosa. Jej laureaci otrzymują 100 mln dolarów. Pieniądze te mają przeznaczyć na wybrane przez siebie działania charytatywne. Na wykorzystanie funduszy mają 10 lat. W ubiegłym roku nagrodą uhonorowani zostali tacy społecznicy, jak amerykański publicysta i prawnik Van Jones oraz hiszpański kucharz i założyciel World Central Kitchen, José Andrés.


W tym roku prezes Amazona postanowił wyróżnić legendę muzyki country, Dolly Parton. – Kieruje się sercem. To, co zrobiła dla dzieci, walki z analfabetyzmem, a także w wielu innych sprawach, jest po prostu niesamowite – powiedział pod adresem piosenkarki Bezos, na chwilę przed wręczeniem jej nagrody, w nagraniu z gali, które zamieścił w mediach społecznościowych.Michael J. Fox z powodu kłopotów z równowagą zmaga się z licznymi złamaniami

Gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, który od ponad 30 lat walczy z chorobą Parkinsona, w swoim najnowszym wywiadzie przyznał, że ostatni rok jest...

zobacz więcej

– Kiedy ludzie są w stanie pomóc, powinni pomóc. Zawsze mówiłam, że staram się wydawać pieniądze tam, gdzie podpowiada mi serce. (...) Zrobię, co w mojej mocy, by czynić dobro za te pieniądze – zapewniła Parton, po tym, jak została wywołana na scenę przez Bezosa.


76-letnia gwiazda ma spore zasługi nie tylko na polu muzyki, ale również dobroczynności. W kwietniu 2020 r. przeznaczyła milion dolarów na badania nad szczepionką na COVID-19 na Uniwersytecie Vanderbilt. Pieniądze ofiarowane przez nią pomogły opracować szczepionkę firmy Moderna. Przede wszystkim jednak od 27 lat w ramach założonej przez siebie Biblioteki Wyobraźni ofiarowała potrzebującym dzieciom około 100 milionów książek. Powołała tę inicjatywę w hołdzie dla swojego ojca, który był analfabetą i bardzo nad tym ubolewał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej