RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Noblista Henryk Sienkiewicz odpowiada Trzaskowskiemu”. Chodzi o Marsz Niepodległości

Rafał Trzaskowski chciał „Warszawy dla wszystkich" (fot. PAP/Leszek Szymański)
Rafał Trzaskowski chciał „Warszawy dla wszystkich" (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

„Noblista Henryk Sienkiewicz odpowiada prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu” – napisano na profilu Solidarnej Polski w mediach społecznościowych i dodano: „Warto znać klasyków”. O co chodzi?

Politycy opozycji brylują z sędziami. „To sygnał dla mieszkańców, że lepiej z nimi nie zadzierać”

Aleksandra Dulkiewicz z Platformy Obywatelskiej pochwaliła się zdjęciem z nieformalnego spotkania z sędziami przedstawiającymi się jako...

zobacz więcej

11 listopada tradycyjnie największe obchody w Polsce przygotowali narodowcy. Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że środowiska prawicowe w tak ważnym dniu nie powinny mieć prawa maszerować ulicami stolicy.


W Warszawie nie ma miejsca na nacjonalizm, symbole faszystowskie. Warszawa jest miejscem uświęconym polską krwią – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. Apelował, by Polacy myśleli o „nowoczesnym patriotyzmie, który sprawi, że Polska demokracja będzie silniejsza, bo tego nam dzisiaj trzeba”.Słowa Trzaskowskiego skomentowano na oficjalnym profilu Solidarnej Polski – partii, której wielu polityków (m.in. Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba) brało udział w Marszu Niepodległości. „Noblista Henryk Sienkiewicz odpowiada prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu” – napisano.


Nowe informacje ws. ataku na kierowcę biskupa Chrząszcza. Kim jest napastnik?

30-letni mężczyzna, który w Myślenicach zaatakował nożem kierowcę bpa Roberta Chrząszcza, w chwili zatrzymania był kompletnie pijany. Miał ok. 3,5...

zobacz więcej

Przypomnieli, jak w 1912 r. jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. pisał: „Tylko nikczemne i złośliwe indywidua lub absolutni głupcy mogą porównywać nacjonalizm polski z hakatystycznym nacjonalizmem niemieckim lub z czarnosecinnym rosyjskim”.Sienkiewicz dodawał, że „nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami, nie smagał dzieci w szkołach, nie stawał pomników katom”, lecz „zrodził się z bólu, największej tragedii dziejowej”. 


„Przelewał krew na rodzinnych i na wszystkich innych polach bitew, gdzie tylko chodziło o wolność. Wybuchnął i rozgorzał w niewoli, jako poryw ku wolności. Wypisał na swych chorągwiach najszczytniejsze hasła miłości, tolerancji, oswobodzenia ludu, oświaty, postępu — i w imię tych haseł przechodził wraz z całą ojczyzną w osobach swych bojowników przez takie cierpienia, przez jakie, od czasów chrześcijaństwa, nie przechodzili bojownicy żadnej innej idei” – tłumaczył publicysta, nowelista i powieściopisarz.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej