RAPORT

Pogarda

Tarcza antyinflacyjna. Poseł: Brukseli nie podoba się wsparcie dla obywateli i firm

Najnowsze

Popularne

Brukseli nie podoba się wsparcie państwa polskiego dla obywateli i firm – ocenił w programie „Strefa Starcia” TVP Info poseł PiS Marcin Porzucek. Przypomniał, że rząd rok temu wprowadził tarcze antyinflacyjne w różnych postaciach. – Bo widzieliśmy już tę wojnę hybrydową, wojnę energetyczną, którą rozpoczął Władimir Putin, mając niestety wielu sojuszników w Brukseli – mówił.

Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Oświadczenie premiera Morawieckiego

Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tak długo, jak się da, utrzymane...

zobacz więcej

Polityk przypomniał rok 2011 i 2012. – Wówczas państwo mogło obniżyć VAT na paliwo. I tego nie zrobili – mówił nawiązując do rządów PO i PSL. 

 

My mieliśmy odwagę to zrobić, dlatego ceny paliw są jednymi z najniższych w Europie. Pomagamy Polakom i to jest coś, co się w Brukseli nie podoba. Dlaczego? Bo to także wspiera polskie przedsiębiorstwa. Mamy drugi najniższy poziom bezrobocia w UE, Polacy mają pracę, a gdy spojrzymy na kraje starej UE, poziom bezrobocia jest tam kilkukrotnie wyższy niż u nas – wskazał. 


Naciski KE ws. tarcz antyinflacyjnych


Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przed tygodniem utrzymanie tarczy antyinflacyjnej. Podczas konferencji prasowej powiedział, że tarcza przyjmie jedynie nową formę – ze względu na brak zgody na nią ze strony Komisji Europejskiej. 

  

– Ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT – powiedział szef rządu. – Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (...) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać – dodał. 

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.).


Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.). 

  

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej