RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jadwiga Mackiewicz z Nagrodą Honorową Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022

Laureatem nagrody honorowej została Jadwiga Mackiewicz (fot. Eugeniusz Helbert / Forum)
Laureatem nagrody honorowej została Jadwiga Mackiewicz (fot. Eugeniusz Helbert / Forum)

Najnowsze

Popularne

Laureatkami tegorocznej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej zostały dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń (Odkrycie Roku) i skrzypaczka Agata Szymczewska (Osobowość Roku), za Wydarzenie Roku uznano XVIII Konkurs Chopinowski. Nagrodę Honorową otrzymała Jadwiga Mackiewicz – organizująca poranki muzyczne Ciocia Jadzia.

Koryfeusze Muzyki Polskiej przyznane. Środowisko nagrodziło twórców

Główne nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej za 2019 r. trafiły do śpiewaków Wiesława Ochmana i Jakuba Józefa Orlińskiego, kameralistów Zuzanny...

zobacz więcej

Jadwiga Mackiewicz w 1955 r. rozpoczęła prowadzenie koncertów dla dzieci z Filharmonią Narodową. Muzykę klasyczną wśród najmłodszych popularyzowała też m.in. w Polskim Radiu.


Laureatka podziękowała trzem pokoleniom jej dzieci, którzy teraz są muzykami, artystami, dyrektorami. – To zaszczytne miano: koryfeusz. Ale jaki ja koryfeusz, jak już nie mam kim przewodzić, nie mam już swoich dzieci, ja za wami bardzo tęsknię – dodała.


Statuetkę w kategorii Odkrycie Roku otrzymała Anna Sułkowska-Migoń. Dyrygentkę doceniono za sukcesy i nagrodyw ostatnim sezonie artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej nagrody podczas Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu.


Zwycięzcę w tej kategorii wybierają słuchacze w głosowaniu internetowym; Sułkowska-Migoń powiedziała, że „dziękuje melomanom za każdy głos”, nie tylko ten w konkursie, ale też reakcje słuchaczy po koncertach i występach. 


„Świat, który wymaga poświęceń” 


Miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2022 w kategorii Osobowość Roku otrzymała skrzypaczka Agata Szymczewska. Artystkę nagrodzono za działalność edukacyjną i popularyzatorską, przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego w przystępny sposób (również jako Ambasadorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego).


Szymczewska odbierając statuetkę powiedziała, że ta nagroda to piękne wynagrodzenie jej wieloletniego trudu. Dodała, że świat w którym ostatnio przyszło nam żyć, wymaga od nas poświęceń. – Niepodległość, pokój, wolność dla artystów nabierają zupełnie nowego znaczenia w kontekście trwającej wojny na Ukrainie – dodała. 

Wybitni artyści uhonorowani. Ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

Saksofonista Maciej Obara, śpiewaczka Joanna Zawartko i potrójna premiera kompozycji Agaty Zubel „Fireworks” – to laureaci Koryfeuszów Muzyki...

zobacz więcej

Szymczewska jest też autorką tegorocznego przesłania na Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada 1 października. 


Wydarzeniem Roku wybrano XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Konkurs doceniono za szeroki dostęp do przesłuchań konkursowych poprzez różnorodne platformy cyfrowe. 


Nagrodę odebrał zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Stanisław Leszczyński; wskazał on podczas gali, że Chopin jest ikoną kultury, który od pierwszego utworu stał się koryfeuszem muzyki polskiej. 


Wyróżnienie dla kogo? 


Jak podał organizator, celem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest wyróżnienie osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze szeroko rozumianej gatunkowo i chronologicznie artystycznej muzyki polskiej. Nagroda powstała w 2011 r. z inicjatywy środowiska muzycznego, ponieważ dotychczasowe nagrody obejmowały jedynie konkretne sfery aktywności lub były łączone z innymi wyróżnieniami artystycznymi.


Koryfeusz jest nagrodą ustanowioną przez środowisko muzyczne i przez to środowisko jest przyznawana najwybitniejszym jej przedstawicielom. 


Każdy przedstawiciel środowiska muzycznego lub instytucji artystycznej ma prawo zgłosić do nagrody osoby, wydarzenia lub instytucje. Po wyborze kandydatów nominowanych do nagrody przez Radę Programową Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odbywa się głosowane Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dyrektorzy uniwersyteckich instytutów prowadzących studia z edukacji muzycznej, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. Nagroda w kategorii Odkrycie Roku jest nagrodą publiczności i nie zostaje poddawana głosowaniu Kolegium Elektorów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej