RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Manasterski: Demony Tuska, pogrzeb prezydentów, Marsz Niepodległości

Polityczny Przegląd Tygodniowy (fot. PAP/Andrzej Lange/Bartosz Jankowski)
Polityczny Przegląd Tygodniowy (fot. PAP/Andrzej Lange/Bartosz Jankowski)

Najnowsze

Popularne

W tym tygodniu świętowaliśmy niepodległość. Był spokojny i piękny Marsz Niepodległości, był pogrzeb sprowadzonych do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźctwie. I był też Donald Tusk, który chce sprowadzić do Polski demony przemocy i antysemityzmu…

Kaczyński o moralnej roli Niemiec w Europie: Bezczelność i hipokryzja

W niedzielę Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Olsztyna. Szef PiS mówił m.in. o roli Niemiec w Europie, wypominając naszym zachodnim...

zobacz więcej

Niedziela. Upadłe mocarstwo moralne


Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odbył spotkania w Olsztynie i Ełku. W Olsztynie szef PiS mówił m.in. o roli Niemiec w Europie: – Niesamowitą bezczelnością jest to, że Niemcy próbują kogokolwiek pouczać. Powinni być ostatni do tego i cicho siedzieć w kąciku (…) .


Po 1949 roku, kiedy powołano NRF, zniesiono karę śmierci, choć istniała ona w wielu krajach Europy. Przyjęto, że jeżeli ktoś wykonywał rozkazy (w czasie II wojny światowej – przyp. red.) i był w zgodzie z ówczesnym prawem hitlerowskim, to nie popełniał przestępstwa (…) Niemcy stworzyły sobie reputację mocarstwa moralnego, to dla nich stanowiło to ogromna wartość. Jeżeli jednak nie podejmą z nami rozmów ws. reparacji, to ją stracą – mówił w Olsztynie prezes Jarosław Kaczyński.


Tymczasem największy zwolennik podporządkowania Polski wiodącej roli Niemiec traci wiarygodność w oczach Polaków. W najnowszym sondażu poziom zaufania Polaków do Donalda Tuska wyniósł 29,8 proc. co oznacza spadek miesiąc do miesiąca o 4,9 pkt. proc. Najlepiej w badaniu ankietowani ocenili Rafała Trzaskowskiego, Andrzeja Dudę i Mateusza Morawieckiego.

Duda ostro o Tusku: Proszę mnie nie rozśmieszać!

Prezydent RP odniósł się w wywiadzie do siłowych gróźb, które coraz częściej artykułuje Donald Tusk. Andrzej Duda przypomniał, jak za rządów PO-PSL...

zobacz więcej

Poniedziałek. Silni ludzie Tuska


Prezydent RP odniósł się w wywiadzie dla Tygodnika „Sieci” do gróźb siłowy, które coraz częściej rzuca Donald Tusk. – Silni ludzie już przychodzili... To było za czasów Donalda Tuska. Przypomnijmy, że gdy był premierem, to Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wchodziła do redakcji „Wprost” , by siłą wydrzeć dziennikarzom nośniki danych z rozmowami nagranymi w restauracjach, kompromitującymi polityków Platformy (…)


To człowiek, który był premierem wtedy, gdy zginął prezydent Rzeczypospolitej lecący rządowym samolotem. Kto za to poniósł odpowiedzialność? On teraz mówi o odpowiedzialności? Proszę mnie nie rozśmieszać – powiedział prezydent Andrzej Duda.


Tygodnikowi „Sieci” udzielił wywiadu również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


– Dziś już wiemy, że nie da się oprzeć okresu przejściowego między węglem a energią odnawialną na gazie. Wojna przekreśliła te plany, to jest ślepa uliczka. Gaz jest zbyt drogi, a jego dostawy niestabilne. Musimy więc dłużej pozostać przy węglu, inwestować w OZE, które niestety jest kapryśne, a przede wszystkim musimy postawić na stabilne, tanie i ekologicznie czyste źródło, którym jest energetyka atomowa (…) Nie może być tak, że będziemy pogłębiali proces uzależnienia od importowanego węgla, dużo droższego niż nasz. Dlatego musimy odwlec proces zamykania kopalń (…) Być może będziemy drążyli nowe szyby, ale raczej nie na Śląsku, gdzie złoża są wyeksploatowane, gdzie jest dużo metanu i są kosztowne szkody górnicze. Mamy zinwentaryzowane złoża na Lubelszczyźnie – powiedział wicepremier Sasin.


Szef MAP odniósł się także do programu energetyki jądrowej, oceniając, że trzy elektrownie atomowe to dla Polski wciąż za mało. Premier Mateusz Morawiecki otworzył na Stadionie Narodowym w Warszawie II Kongres ESG „Polska Moc Biznesu”. – Sytuacja w jakiej polska i świat nie ma precedensu. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się z pandemii Covid-19, a Rosja zafundowała kolejną kaskadę problemów. Nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia ostatnich lat. Dzięki roztropnej polityce z końcem roku kończymy z rosyjskich gazem, możemy uniezależnić się od Rosji – rozpoczął Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, inaugurując Kongres.


– Wybraliśmy drogę środka, w której odrzucamy dwie możliwości podpowiadane przez opozycję i część ekspertów: “hulaj dusza piekła nie ma”, a z drugiej strony zero osłon, zero tarcz i dodatków, a inflacja musi być zwalczana kosztem nawet najsłabszych. My te dwie drogi odrzucamy. Idziemy właściwą drogą, trudną drogą środka. Musimy prowadzić ostrożną politykę fiskalną. Ten rok zakończymy ze wzrostem pewnie powyżej 4 proc. i będziemy jedną z 5 najszybciej rozwijających się gospodarek w roku. – mówił podczas kongresu „Polska Moc Biznesu” Artur Soboń wiceminister finansów.


W rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział przygotowywanie planu możliwych cięć w wydatkach. – Nie ukrywam, że faktycznie przygotowujemy teraz pakiet, w ramach rządu, możliwych cięć inwestycyjnych czy innych wydatków, które moglibyśmy poczynić, ale wynika to przede wszystkim z tego, że musimy kierować wydatki na uzbrojenie Polski.


Uważamy, że jest to kwestia żywotnego interesu naszego kraju, żeby zabezpieczyć się pod kątem zbrojeń, bo Rosja w każdej chwili, za rok za dwa, może nas zaatakować i byłoby ogromnym grzechem naszego rządu, gdybyśmy w tym czasie nie poczynili niezbędnych przygotowań – powiedział Müller na antenie Polsat News, dodając, że cięcia nie obejmą programu Rodzina 500 plus.


A inwestycje obronne są cały czas realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador USA Mark Brzezinski odwiedzili 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego w wielkopolskim Powidzu. Rozpoczęto tam budowę obiektów mobilnej bazy lotniczej i magazynu paliw, który ma służyć amerykańskim wojskom lądowym.


– Budowana w Powidzu infrastruktura dla amerykańskich wojsk pozwoli szybko reagować i wspierać sojuszników w regionie – zapewnili wicepremier Błaszczak i ambasador Brzezinski.

Zaczepiła prezydenta Dudę podczas szczytu COP27. Kim jest Dominika Lasota?

Prezydent Andrzej Duda reprezentuje Polskę na szczycie klimatycznym COP27. W kuluarach budynku w egipskim Sharm El–Sheikh zatrzymała go Dominika...

zobacz więcej

Wtorek. Rzecznicy i aktywiści


Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Ostródzie mówił o metodach, jakie należy zastosować, żeby rozwiązać problem mieszkaniowy. Prezes PiS pytany na spotkaniu w Ostródzie przyznał, że „Mieszkanie Plus nie wyszło” m. in. z powodu niechęci samorządów.


Rząd nie będzie jednak załamywać rąk. – Pieniądze były przez 30 lat coraz tańsze, a teraz z powrotem są drogie. Trzeba, wobec tego będzie wymyślić jakiś – to, co mówię, jest pewną przenośnią – substytut pieniądza, który by mógł funkcjonować na dużo niższym oprocentowaniu, żeby ludzie mogli za te mieszkania płacić – mówił prezes Jarosław Kaczyński.


Tymczasem grupa agresywnych działaczy Komitetu Obrony Demokracji zaatakowała wójta gminy Ostróda Bogusława Fijasa, kiedy wychodził ze spotkania z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. – Szczuli, napadali, pluli; zerwano mi guziki w płaszczu, marynarce – relacjonuje Fijas swoje spotkanie z bojówkami.


Prezydent Andrzej Duda został natomiast zatrzymany w kuluarach budynku w egipskim Sharm El–Sheikh, gdzie szef państwa reprezentuje Polskę na COP27. Prezydenta zaczepiła aktywistka Dominika Lasota, która pytała, dlaczego rządzący tak wolno rozwijają zieloną energię. Prezydent jak dziecku, tłumaczyć 21-latce, która porzuciła studia, że w dwa lata nie da się nadrobić zaległości ponad 30 lat. Lasota jest członkiem Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i zdaniem „Gazety Wyborczej” jest twórczynią „nowego nurtu aktywizmu”, który ma polegać na łączeniu kwestii wojny na Ukrainie ze zmianami klimatu.


Łączy się w związku z tym z… Agrounią, pod koniec października razem z Michałem Kołodziejczakiem z Agrounii organizowała Strajk Kryzysowy. W rozmowie z „Wysokimi Obcasami”, stwierdziła, że „panująca sytuacja na świecie zmusiła ją do rzucenia studiów” ...


Tymczasem lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przemawiał w Piasecznie. Jeden z uczestników spotkania zadał byłemu premierowi kilka pytań dotyczących patriotyzmu. – Pan powiedział, że pan kocha Polskę. Chciałem zapytać, na czym polega ta miłość? Pana głównym wyznaniem było hasło „polskość to nienormalność”. Czy na tym polega kochanie Polski? Na tym polega patriotyzm? Nazwał się pan kiedyś prawdziwym polskim patriotą. Czy blokowanie funduszy dla Polski jest patriotyzmem? Czy dzielenie Polaków na moherów i innych jest patriotyzmem? – dopytywał mężczyzna.


Donald Tusk zbył rozmówcę, nazywając jego pytania „wyznaniem politycznej wiary. – Pod słowami, które tam zawarłem („polskość to nienormalność” – red.), dziś podpisuję się obiema rękoma – zadeklarował polityk. – Całe swoje życie poświęciłem Polsce i na tym właśnie polega miłość do ojczyzny – uzupełnił Donald Tusk.


Poświęcać się to znaczy oddać coś bezinteresownie. Słowa Tuska brzmią wyjątkowo bezczelnie w kraju, w którym tysiące ludzie oddało swoje życie w prawdziwej służbie ojczyzny, a nie przeskakując ze stołka na stołek za coraz wyższe apanaże. Jak się poświęcają w PO pokazuje najlepiej informacja przekazana przez Portal Warszawski.


12 grudnia pracę rozpocznie nowo wybrany Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich. Na to stanowisko wybrano Damiana Jaworka, według portalu zięcia byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. W uzasadnieniu utworzenia takiego stanowiska ratusz tłumaczył, że nie ma obowiązku powoływania rzecznika praw uczniowski, ale na pewno się przyda.


Stanowisko i pensja na pewno się przyda, to więcej niż pewne. Ale czy uczniowie skorzystają? Zobaczymy. Pierwsza prośba do Warszawskiego Rzecznika Praw Ucznia, żeby wymógł na dyrekcjach szkół takie plany zajęć, żeby uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach religii nie zostając w szkole jak za karę po 16, albo przychodząc na siódmą rano. Panie Rzeczniku – czekamy!

Tusk: po objęciu władzy skasujemy pieniądze, jakie płyną do Kościoła

– Po objęciu władzy podejmiemy decyzję o skasowaniu pieniędzy, jakie płyną do Kościoła – zapowiedział lider PO Donald Tusk, nie wyjaśniając, o...

zobacz więcej

Środa. Tusk nie widział, nie słyszał i nie strzelał


Premier Mateusz Morawiecki razem z premierem Słowacji Eduardem Hegerem obserwowali manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii PUMA-22 na poligonie Nowa Dęba na Podkarpaciu.


– Musimy mieć armię tak silną, żeby najlepiej nigdy nie musiała walczyć, dlatego inwestujemy w jej modernizację (…) Widzimy doskonale, że dobre uzbrojenie mniejszej armii, armii ukraińskiej służy jako skuteczna obrona przed większą barbarzyńską armią rosyjską. Dobre uzbrojenie jest jak trzy proce w ręku Dawida w walce z Goliatem. My taką armię budujemy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Szef rządu udzielił wywiadu „Gazecie Polskiej Codziennie”. – Elity III RP nie zerwały z PRL. Próbowano karkołomnej syntezy komunizmu i demokracji. Pozostawienie prezydentów na uchodźstwie można porównać do pozostawienia kompana na polu bitwy. Naszym obowiązkiem jest sprowadzić ich – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „GPC”.


Jednym dowodów z peerelowskiego dziedzictwa współczesnej opozycji jest zapowiadania przez nią walką kościołem, doskonale wpisująca się w tradycję komunistów. – Po objęciu władzy podejmiemy decyzję o skasowaniu pieniędzy, jakie płyną do Kościoła – zapowiedział lider PO Donald Tusk. Tusk dodał, że „one rujnują Kościół, a nie budują” a w interesie państwa i Kościoła jest to, by „odspawać” Kościół od państwa, władzy i pieniędzy. O konkrety jak PO zamierza to zrobić, wyrzucając z Polski księży czy odbierając kościołowi świątynie, pytano poseł Marzenę Okłę-Drewnowicz.


Wiceprzewodnicząca PO pytana o zapowiedź Tuska o zaprzestaniu finansowania Kościoła odpowiada: „Konkrety po wyborach”. Jak będą wyglądać konkrety? Najpewniej dla Polaków „pieniędzy ni ma i nie będzie”.


A dla swoich, życie jak w Madrycie. Przepraszam, życie jak w Senacie. Portal tvp.info zwrócił się do kancelarii Senatu z pytaniami o kwoty przeznaczone przez izbę wyższą na nagrody i dodatki dla najważniejszych urzędników Senatu. Urzędnicy odmówili redakcji pełnej odpowiedzi na pytania. Przyznali jednak, że w sumie w 2021 roku kancelaria wypłaciła 361 osobom ponad 5 mln zł nagród i dodatków. Można? Można! Z PRL łączy Tuska i PO także skłonność do używania przemocy wobec protestujących robotników i zafałszowanie historii. W czasie rządów Ewy Kopacz, aby rozpędzić zebranych przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, służby użyły broni gładkolufowej i gazu łzawiącego.


W środę podczas spotkania z wyborcami Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że za rządów Ewy Kopacz wcale nie strzelano do górników. – Jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika – tłumaczył, pogrążając się jeszcze bardziej. Rzeczywiście na stanowisko szefa Rady Europejskiej Donald Tusk widział już tylko swoich niemieckich przyjaciół i ich interesy.

Tusk chwali Urbana i mówi o „żydzie Kaczyńskim”

Nie po raz pierwszy lider Platformy Obywatelskiej szokuje swoimi wypowiedziami. Tym razem, podczas spotkania z wyborcami w Sępólnie Krajeńskim w...

zobacz więcej

Czwartek. PO uderza propagandą


W przeddzień Dnia Niepodległości prezydent Andrzej Duda mianował 17 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. – Dzisiaj służba dla Rzeczypospolitej to ogromna odpowiedzialność – podkreślił Andrzej Duda. – Oszczędności budżetowe nie dotkną obronności, bo obronność jest podstawą dla rozwoju naszego kraju – powiedział w czwartek wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.


Do spraw bezpieczeństwa odniósł się we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. „Nie popełniamy błędów poprzedników, którzy siedzieli cicho, byle nie drażnić rosyjskiego niedźwiedzia (…) Nasza polityka jest skuteczna – wyrwała z geopolitycznej drzemki wiele państw Europy, a kolejne rządy przyznają nam rację” – napisał Mateusz Morawiecki.


Prezes Jarosław Kaczyński uczestniczył w uroczystościach miesięcznicy smoleńskiej. – To, co się stało 10 kwietnia 2010 r., było przeciwstawieniem się drodze Polski do pełnej suwerenności – powiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy tragedii smoleńskiej.


Tymczasem Donald Tusk zapowiadał w Sępólnie Krajeńskim wybuch powyborczej przemocy – Twarde decyzje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, wyrzuconych sędziów i fałszywych izb oraz neoKRS muszą być czarno-białe – mówił lider PO, zapowiadając, że wiele zmian w wymiarze sprawiedliwości można dokonać bez ścieżki ustawowej. Kiedy są silni ludzie, prawo jest niepotrzebne – to zasada, która świetnie sprawdza się m. in. na Białorusi i w Rosji.


Ten kierunek, także w aspekcie propagandy sukcesu wybrał lider PO. Donald Tusk przekonywał tego dnia, że emerytom, żyje się obecnie gorzej niż pod koniec rządów Platformy Obywatelskiej. Kto by tam pamiętał, że koalicja PO-PSL podnosiła wiek emerytalny, nie było 13-stek i 14-stek dla emerytów, a waloryzacja emerytur była na poziomie 3-4 zł… – Do tych niezdecydowanych, którzy są jednak podatni, bo ludzie są podatni na propagandę, która sieje, trzeba uderzać – tłumaczył zwolennikom „silnych ludzi” senator PO Jerzy Fedorowicz.


A jak propaganda to najlepiej ze „starej, dobrej” niemieckiej szkoły. Donald Tusk nie tylko grozi urzędnikom, sędziom i dziennikarzom, ale postanowił sprowadzić do Polski demony antysemityzmu. W Sępólnie Krajeńskim w kilku słowach zdołał obrazić wyznawców judaizmu, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i pracowników telewizji publicznej, chwaląc jednocześnie Jerzego Urbana, rzecznika komunistycznych rządów. – Urban jaki był taki był, ale był jeszcze inteligentno-racjonalny w niektórych swoich działaniach – stwierdził lider PO.


Tusk zapowiedział porządki w TVP, by była „znowu normalna”: – Jeśli przywrócimy normalną rolę telewizji publicznej – nie żeby mówili, że Tusk jest geniusz, a Kaczyński żyd – tylko, żeby po prostu była normalna telewizja publiczna… - powiedział Donald Tusk, budując typowo antysemicką kliszę: geniusz kontra (nie-geniusz) żyd. Rzeczywiście Jerzy Urban, który sam siebie nazwał „Goebbelsem stanu wojennego”, ma godnego naśladowcę, w dodatku szkolonego za granicą…

Trzaskowski: Organizatorzy Marszu Niepodległości nie mają pojęcia o patriotyzmie

Czy Marsz Niepodległości może liczyć na uznanie go za wydarzenie cykliczne? Na to pytanie odpowiedział dziś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. –...

zobacz więcej

Piątek. Dzień Niepodległości


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe 13 osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.


– Wierzę głęboko w opiekę opatrzności nad naszą ojczyzną. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Polskę. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece wszystkich naszych sąsiadów, którzy są naszymi braćmi i sojusznikami. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naród polski – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.


– II Rzeczpospolita powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego; bronić jej mogła jedynie bezgraniczna odwaga i poświęcenie waszych przodków; Polacy zawsze słynęli ze swojej odważnej i niezależnej postawy – mówił w Warszawie prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który uczestniczył w głównych uroczystościach na zaproszenie prezydenta RP.


Życzenia po polsku złożył Polakom prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski, dziękując za pomoc i zwracając się wprost „Kochana Polsko”. Odpowiedział mu Twitterze premier Mateusz Morawiecki: „W Dzień Święta Niepodległości Polski wszyscy Polacy są myślami i sercami z Ukrainą, która walczy o swoją przyszłość, ale także o nasze, polskie i europejskie, bezpieczeństwo” – napisał szef polskiego rządu.


W Warszawie bez zakłóceń i większych problemów przeszedł liczący ponad 100 tys. uczestników Marsz Niepodległości. Mimo to, marsz zwalczają władze Warszawy.


– Dlatego stoczyliśmy batalię sądową i na końcu wypowiedział się SN, którego orzeczenie respektujemy. (...) Natomiast dalej stoję na stanowisku, że ten marsz jest organizowany przez ludzi, którzy nie mają pojęcia o patriotyzmie – podkreślił Trzaskowski, główny ekspert od patriotyzmu, który kpił sobie z powstańców w spotach wyborczych, a lotnisko dla Warszawy widzi w Berlinie. Jego szef Donald Tusk opublikował specjalny spot z okazji święta, w którym ani razu nie padło słowo niepodległość. Takiego słowa nie ma w słowniku Tuska, ze względu na jego polityczne powiązania i wizję Polski.


„Trzeba najpierw miłować własną Ojczyznę. Chcemy, by nasza droga była wielkim marszem – powiedział w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości. W tym czasie patriotyczni koledzy Rafała Trzaskowskiego zamiast świętować, przeszkadzali świętować innym. „Kazałeś lądować bratu, Kaczyński, gryzie cię sumienie?” „Kaczyński, Morawiecki, macie krew na rękach” – takie m.in. hasła wykrzykiwali uczestnicy manifestacji zorganizowanej pod oknami jednej z krakowskich kamienic mieszkalnych, którzy chcieli przeszkodzić wizycie Jarosława Kaczyńskiego w stolicy Małopolski.


Szokująca informacja ze strony Ministerstwa Sportu. – Wada konstrukcji wydaje się na tyle poważna, że uniemożliwia w jakiejkolwiek formie korzystanie ze Stadionu Narodowego – ujawnił na konferencji prasowej minister sportu Kamil Bortniczuk. Prezes Zarządu PGE Narodowy Włodzimierz Dola przyznał, „ta wada jest na tyle istotna, że zagraża bezpieczeństwu”.


Obiekt może być zamknięty nawet przez kilka miesięcy. Jeszcze w tym tygodniu odbywał się na nim II Kongres ESG „Polska Moc Biznesu” (patrz poniedziałek) a w przyszłym tygodniu miał odbyć się mecz reprezentacji piłki nożnej Polska-Chile. Kiedy tę budowę zakończono, szef gabinetu PO-PSL chwalił, się, że jego rząd „jest jak ten stadion”. No to mamy teraz klops…

Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie wróciły do Polski. „Byli depozytariuszami ciągłości państwa polskiego”

Szczątki prezydentów Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostały złożone w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów...

zobacz więcej

Sobota. Pogrzeb prezydentów


W nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostały złożone szczątki prezydentów Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Spoczął tam także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką Karoliną Kaczorowską. W uroczystościach uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.


– Polska jest jedna, jakże bardzo wymownie widać to dzisiaj, poprzez zejście się tutaj całego szeregu symboli w jeden, właśnie symbol Polski, jako takiej, jednej, całej, suwerennej i niepodległej (…) Jesteśmy na uroczystości radosnej, choć jest to pogrzeb, ale to jest zarazem przez nas, dzisiejszych Polaków, radosne przyjęcie, panów prezydentów na ich ziemi, w tym niezwykle symbolicznym miejscu. Niech żyje Polska – mówił prezydent Andrzej Duda. – Dziś po długiej podróży nasi prezydenci na uchodźstwie, prezydenci Rzeczypospolitej, Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, wracają na polską ziemię. Wracają tu, gdzie jest ich miejsce. Wracają i będą tutaj spoczywać w spokoju, na zawsze. Będą jednocześnie na zawsze świadkami prawdy, ciągłości i marzenia o wielkiej Rzeczypospolitej – mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński uroczyście otworzył najdłuższy w Polsce tunel w ciągu drogi ekspresowej Kraków-Zakopane. – Otwierana jest dzisiaj bardzo ważna inwestycja. To krok ku budowie drogi ważnej, potrzebnej dla tej części Polski, dla Małopolski, która dotrze także do Zakopanego – mówił lider PiS. Tunel drążony bez przerwy 7 dni w tygodniu 24 godziny od marca 2017 r. otrzymał im. Marii i Lecha Kaczyńskich.


Po południu prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wyborcami w Wadowicach, miejscu urodzenia polskiego papieża. – Jan Paweł II jest w swojej ojczyźnie ostro i konsekwentnie atakowany niesprawiedliwie, atakowany za różne grzechy, które jednak nie były jego grzechami. Jest niszczony jako wielki autorytet - mówił w Wadowicach Jarosław Kaczyński.


W wywiadzie dla TVP3 Kraków i Radia Kraków lider Zjednoczonej Prawicy odniósł się do blokowania Polsce KPO. – To jest z całą pewnością gra (polityczna) i z całą pewnością ci, którzy ją prowadzą wiedzą, że w świetle prawa europejskiego muszą nam te fundusze – i te pierwsze i te drugie – w pewnym momencie przekazać. Natomiast nie wykluczam, że niektórzy – przynajmniej spośród prowadzących tą grę – chcą to uczynić dopiero po wyborach, licząc, że brak tych funduszy pomoże naszym politycznym przeciwnikom. Sądzę, że to jest gra z jednej strony skrajnie nieuczciwa, sprzeczna z prawem i w ogóle podważająca sam sens istnienia Unii Europejskiej, a z drugiej strony, że to będzie gra po prostu nieskuteczna – ocenił prezes PiS.


Jarosław Kaczyński wskazał, że „Unii udało się narzucić nawet takiemu państwu jak Włochy dwa lub nawet trzy rządy; bez dobrych wyników dla Włoch”. – Udało się też narzucić raz rząd Grecji, też bez dobrych wyników. Sytuacja tych państw jest dzisiaj gorsza niż w punkcie wyjścia – podsumował prezes Jarosław Kaczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej