RAPORT

Pogarda

Krwawa zemsta Grupy Wagnera. Rosjanin, który poddał się Ukraińcom, zabity młotem

Mężczyzna został zabity młotem (fot. yt)
Mężczyzna został zabity młotem (fot. yt)

Najnowsze

Popularne

Związany z Grupą Wagnera kanał na Telegramie opublikował nagranie, które ma przedstawiać brutalną egzekucję Jewgienija Nużyna. To Rosjanin, który najpierw walczył w wojnie, poddał się ukraińskim siłom zbrojnym i trafił do niewoli, po czym został porwany przez siły rosyjskie.

Kuriozalny wpis Miedwiediewa. Grozi pisząc o „wrodzonej dobroci” Rosji

Rosja, z powodów oczywistych dla wszystkich rozsądnych ludzi, nie użyła jeszcze całego swojego arsenału możliwych środków rażenia – napisał na...

zobacz więcej

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Jeszcze przed rozpoczęciem prowadzonej na pełną skalę inwazji Rosji na Ukrainę Grupa Wagnera została obłożona sankcjami przez USA i Unię Europejską. 

  

Firmie najemniczej zarzuca się udział w trwającej od 2014 r. rosyjskiej agresji na ukraiński Donbas oraz „poważne łamanie praw człowieka” w miejscach takich jak Libia, Syria czy Republika Środkowoafrykańska. 

 

Niezależny rosyjski portal Meduza podał, że na jednym z kanałów na Telegramie – związanym z Grupą Wagnera – opublikowano film, na którym prawdopodobnie widać moment zamordowania Jewgienija Nużina. 

 

Nużin został zwerbowany i walczył w Grupie Wagnera przeciwko Ukrainie, po czym trafił do ukraińskiej niewoli. W wywiadach udzielonych dziennikarzom Rosjanin deklarował swoją gotowość walki po stronie Kijowa. Mówił, że wcześniej ponad 20 lat siedział w kolonii karnej w Riazaniu za zabójstwo i próbę ucieczki. 

Według Nużina Jewgienij Prigożyn latem przybył do więzienia, aby rekrutować jeńców do wojny na Ukrainie. Nużin twierdził w wywiadach, że „dawno temu” podjął decyzję o poddaniu się i chciał walczyć po stronie Ukraińców w „rosyjskim legionie”. Powiedział też, że ma krewnych mieszkających na Ukrainie. Nużin miał zostać zwrócony rosyjskim wojskom wskutek wymiany więźniów przeprowadzonej 11 listopada.

 

Film z zabójstwa Nużina składa się z dwóch części. Na pierwszej pokazano fragment jego wywiadu z ukraińskim dziennikarzem, na drugim widać głowę Nużina przyklejoną taśmą do prowizorycznego kowadła z warstwy cegieł.


– Jestem Jewgienij Nużin, urodzony w 1967 roku, poszedłem na front, aby przejść na stronę Ukrainy i walczyć z Rosjaniami – mówi na nagraniu. Mężczyzna wskazuje, że szedł ulicą, kiedy otrzymał cios w głowę. Następnie obudził się w piwnicy, gdzie powiedziano mu, że „będzie sądzony”. 

 

Po chwili wojskowy w mundurze dwukrotnie uderzył Nużina w głowę dużym młotem kowalskim. Później filmik zostaje ucięty. Śmierć Nużina nie została oficjalnie potwierdzona. Organy ścigania i śledcze nie skomentowały doniesień o możliwym zabójstwie Rosjanina. 

  

Ukraińskie media zwracają uwagę, że być może za pomocą takiego filmu Rosja próbuje odwieść rosyjskich poborowych od poddania się. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej