RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Mój czas dobiega końca”. Emocjonalne pożegnanie symbolu NASA

Wkrótce lądownik InSight zakończy żywot (fot. NASA)
Wkrótce lądownik InSight zakończy żywot (fot. NASA)

Nadchodzi dzień, kiedy zamilknę, kończąc moje prawie cztery ziemskie lata (ponad dwa lata marsjańskie) badania Czerwonej Planety. Gdy mój czas na Marsie dobiega końca, mój zespół (z NASA) dba o to, aby naukowcy mogli jak najlepiej wykorzystać wszystko, co zebrałem – taki wpis pojawił się na twitterowym koncie NASA. Wypowiedź ta została w żartobliwy sposób przypisana... bezzałogowemu lądownikowi InSight.

Ślady istnienia oceanu na Marsie

Nowe dane na temat Marsa wskazują na istnienie tam przed miliardami lat, związanego z ciepłym klimatem, dużego oceanu leżącego na północnej...

zobacz więcej

Serwis „GeekWeek” zwraca uwagę, że lądownik działał znacznie dłużej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Eksperci NASA zakładali, że będzie pracował maksymalnie dwa lata. Ostatecznie misję udało się wydłużyć dwukrotnie. Wkrótce jednak InSight zakończy żywot. Powodem jest pył marsjański, który zasypał panele słoneczne InSight i lądownik zaczął tracić możliwość ładowania swoich akumulatorów. Ostatnie burze piaskowe na Marsie okazały się dla InSight zabójcze. 


Wedługa NASA misja lądownika zakończy się w ciągu dwóch tygodni. Są jeszcze próby reanimowania lądownika poprzez oczyszczenie paneli słonecznych z warstwy pyłu, ale InSight nie ma dość energii na przeprowadzenie tej operacji. Nie pomogło wyłączenie wszystkich pozostałych urządzeń lądownika – napięcie w urządzeniu wciąż jest zbyt niskie.


Mimo zbliżającego się nieuniknionego losu InSight cały czas przesyła zdjęcia powierzchni Marsa, choć każde zdjęcie może być „tym ostatnim”.


Bezzałogowy lądownik InSight został wysłany na Czerwoną Planetę w 2018 roku w ramach programu Discovery. Zainstalowana sonda prowadziła przez 4 lata badania geofizyczne, w tym także była w stanie rejestrować wstrząsy sejsmiczne planety, na której mogło w przeszłości istnieć życie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej