RAPORT

Pogarda

Schetyna jako p.o prezydenta mianował sędziów. Dlaczego kwestionuje się decyzje prezydenta Dudy?

Grzegorz Schetyna i Andrzej Duda (fot. PAP/Piotr Nowak/Maciej Kulczyński)
Grzegorz Schetyna i Andrzej Duda (fot. PAP/Piotr Nowak/Maciej Kulczyński)

Najnowsze

Popularne

Grzegorz Schetyna był pełniącym obowiązki prezydenta przez niecały miesiąc. W ciągu tego okresu podpisał 12 ustaw i wiele postanowień. Nadał także liczne odznaczenia. W 2010 r. były marszałek Sejmu, jako p.o. prezydenta RP mianował również aż 23 sędziów. Tymczasem opozycja mówi o neosędziach mianowanych przez demokratycznie wybranego prezydenta Andrzeja Dudę i kwestionuje jego decyzje.

Schetyna „upolitycznia sądownictwo”. Resort sprawiedliwości prosi KRS o reakcję

Ministerstwo sprawiedliwości wystosowało list do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura apelując o zajęcie stanowiska w sprawie...

zobacz więcej

W czasie „prezydentury” Grzegorza Schetyny powołano do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego 23 sędziów. Było to 4 sędziów na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, 4 sędziów na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego i 15 sędziów na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego. 


W trakcie sprawowania swojej funkcji (od 8 lipca do 6 sierpnia) Grzegorz Schetyna powołał dwóch ministrów w Kancelarii Prezydenta RP: Jarosława Sokołowskiego (który od 2005 roku był doradcą ówczesnego wicemarszałka Komorowskiego) oraz Dariusza Młotkiewicza.


Schetyna podpisał również postanowienie o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski podporucznika 36 żołnierzy – kombatantów oraz postanowienia o mianowaniu 435 funkcjonariuszy Policji na pierwszy stopień oficerski podkomisarza. Schetyna podpisał także następujące postanowienia: o odznaczeniu Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski 53 osobom, o nadaniu 1481 odznaczeń wojskowych o charakterze pamiątkowym „Gwiazda Afganistanu” żołnierzom, którzy nienagannie pełnią służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskim Państwie Afganistan, o nadaniu, na wnioski ministrów i wojewodów, 4096 Medali Za Długoletnią Służbę osobom wzorowo i sumiennie wykonującym obowiązki wynikające z pracy zawodowej, o nadaniu Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 5872 osobom. Co ciekawe Schetyna wyraził zgodę na przyjęcie odznaczeń Federacji Rosyjskiej – medalu „65 lat Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w latach 1941-1945” przez 109 obywateli polskich, kombatantów II wojny światowej (spośród przedłożonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych 4420 wniosków o wyrażenie zgody na przyjęcie odznaczenia), wyrażał też zgodę na przyjęcie orderów i odznaczeń państw obcych przez obywateli polskich. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej