RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

EnergaCamerimage 2022. Zostanie przyznana nagroda Złotej Żaby

Najnowsze

Popularne

Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage w Toruniu rusza w sobotę i potrwa do 19 listopada. W programie przewidziano m.in. spotkania ze sławnymi reżyserami. Jak co roku zostanie także rozstrzygnięty konkurs o nagrodę Złotej Żaby.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu ma być nową ikoną miasta

102 studia architektoniczne z 20 krajów chcą projektować siedzibę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Będzie to państwowa...

zobacz więcej

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Po raz trzeci główne wydarzenia odbędą się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. 30 lat temu to właśnie w Toruniu zrodził się pomysł na organizację tego festiwalu. W latach 2000-2018 miał miejsce w Łodzi i Bydgoszczy. Dwa lata temu wydarzenie to odbyło się wirtualnie ze względu na pandemię koronawirusa.

 

Obecnie Energa Camerimage to zaawansowane technologicznie wydarzenie. Po 30 latach jego twórcom trudno uwierzyć, jaki skok technologiczny zrobiła Polska, i jak rozwinął się festiwal.

 

W toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki trwają ostatnie przygotowania do gali otwarcia festiwalu.

 

Spotkania z gwiazdami kina

 

Podczas wydarzenia będzie okazja, by obejrzeć festiwalowe filmy, oraz by wziąć udział w spotkaniu z gośćmi. Energa Camerimage rozpocznie się od spotkania reżyserem Sam Mendesem, który zaprezentuje swój najnowszy film „Empire of Light”. Wyreżyserował on też takie filmy jak „Skyfall” czy „American Beauty”. Po gali otwarcia festiwalu odbędą się też spotkania z innymi gwiazdami kina.

 

Fani kina będą też mogli spotkać Baza Luhrmanna, reżysera kultowych i zjawiskowy wizualnie filmów jak „Moulin Rouge”, „Wielki Gatsby” czy „Elvis”.

 

Czytaj także: Denis Villeneuve z nagrodą na Camerimage

  

Głównym punktem programu jest konkurs o nagrodę Złotej Żaby. Istnieje on od pierwszej edycji, czyli od 1993 roku. Jak wyjaśniają organizatorzy, celem Konkursu Głównego jest „prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii”. Zwraca też uwagę na kreatywną współpracę reżysera i autora zdjęć oraz wrażliwość twórcy obrazu. 

 

W ramach programu przewidziano także: Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Etiud Studenckich Szkół Filmowych i Artystycznych, Konkurs Długometrażowych Filmów Dokumentalnych, Konkurs Debiutów Operatorskich, Konkurs Seriali Telewizyjnych, Konkurs Wideoklipów.

 


Energa Camerimage jest festiwalem otwartym dla wszystkich wielbicieli kina. Bilet kupiony na seans upoważnia do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących. Warto wspomnieć, że są nimi także wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej