Prezydent Andrzej Duda w piątek w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożył wieńce pod znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.
W piątek, 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju będą odbywały się uroczystości dla uczczenia 104. rocznicy wyzwolenia...
zobacz więcej
Prezydent złożył wieńce pod pomnikami: Wincenta Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
O godz. 9 Andrzej Duda wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Następnie, o godz. 10, prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską parą prezydencką Gitanasem Nausedą i Dianą Nausediene weźmie udział w uroczystej mszy za ojczyznę, która odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Polska jako państwo, jedno z największych w Europie i jedno z najważniejszych w Europie, to jest nasza matka. A o matce nie mówi się źle –...
zobacz więcej
W południe odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent zabierze głos. – Można się spodziewać, że pan prezydent będzie mówił o tym, jak wysoka jest cena, którą czasem się płaci za niepodległość – tak, jak Polacy w 1918 roku i w latach późniejszych, tak, jak i Ukraińcy obecnie walczą o swoją niepodległość – zapowiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego zaplanowano również wystąpienie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.
Prezydenci Polski i Litwy złożą również wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po uroczystościach Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.