RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Przełomowa decyzja. Ukraina zgodziła się na ekshumację mogił Polaków zamordowanych przez UPA

Ekshumacje będą przebiegać w miejscowości Puźniki na Podolu, w dawnym województwie tarnopolskim (fot. Facebook/Fundacja Wolność i Demokracja; Shutterstock/Microgen, zdjęcie ilustracyjne)
Ekshumacje będą przebiegać w miejscowości Puźniki na Podolu, w dawnym województwie tarnopolskim (fot. Facebook/Fundacja Wolność i Demokracja; Shutterstock/Microgen, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Fundacja Wolność i Demokracja oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowały w piątek PAP o zgodzie strony ukraińskiej na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne, z udziałem polskich specjalistów, mogił Polaków zamordowanych przez UPA na terenie Ukrainy.

Sellin: Jest duża szansa na upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że jest duża szansa na upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej. W Programie 1 Polskiego Radia...

zobacz więcej

Fundacja Wolność i Demokracja poinformowała w piątek na swoim profilu na Facebooku, że 2 listopada uzyskała zgodę władz ukraińskich na rozpoczęcie prac archeologiczno-poszukiwawczych mogiły Polaków zamordowanych przez oddział UPA w lutym 1945 roku w miejscowości Puźniki na Podolu, w dawnym województwie tarnopolskim.


„Dziękujemy Władzom Ukraińskim za tę ważną decyzję oraz wszystkim przedstawicielom RP w szczególności Prezydentowi, Premierowi, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy podejmowali działania na rzecz umożliwienia poszukiwań i ekshumacji naszych Rodaków, których szczątki spoczywają na terenie Ukrainy” – przekazała fundacja.


O możliwości prac poszukiwawczych na terenie Ukrainy poinformował PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz


– Strona ukraińska poinformowała nas formalnie notą, że możliwe będą prace poszukiwawcze z udziałem polskich specjalistów na terenie Ukrainy – przekazał wiceminister.Jak przypomniał, o możliwość poszukiwania a w konsekwencji doprowadzenia do ekshumacji zabiegała m.in. Fundacja Wolność i Demokracja. – To jest fundacja doświadczona, jeśli chodzi o tego typu prace i działania – zaznaczył.


Wiceminister dodał, że fakt formalnej notyfikacji ze strony Ukrainy, co do możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych „jest dużą zmianą w stosunku do tego, jak wcześniej władze ukraińskie podchodziły do tej sytuacji”.


– Ta zmiana nas cieszy. Uważamy, że to krok w bardzo dobrą stronę – podkreślił Przydacz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej